Археологи виявили таємничу кам’яну табличку із невідомою мовою в Грузії поблизу озера Башплемі в регіоні Дманісі. За оцінками дослідників, артефакт датується періодом пізньої бронзової або ранньої залізної доби (перше тисячоліття до нашої ери), повідомляє Journal of Ancient History and Archaeology.
Табличка, виготовлена з місцевого пузирчастого базальту, має розміри 24,1 х 20,1 см та містить 60 різних символів, 39 з яких не мають точних відповідників в інших відомих стародавніх системах письма. Символи були створені за допомогою конічного свердла, а потім відшліфовані інструментами з округлими наконечниками, що свідчить про високий рівень майстерності виконання.
Знаки розташовані в семи горизонтальних рядках, причому деякі з них повторюються. Розташування та частота появи певних символів наводять дослідників на думку, що вони могли використовуватися для позначення чисел або знаків пунктуації. Археологи припускають, що напис міг містити інформацію про військові трофеї, будівельні проєкти або релігійні підношення.
Особливо цікавим є те, що деякі символи мають часткову схожість із кількома стародавніми системами письма, зокрема печатками з дохристиянської Грузії та найдавнішою писемністю на території сучасної Грузії, яка датується четвертим тисячоліттям до нашої ери. Також помітна схожість із давніми кавказькими абетками, зокрема стародавнім албанським письмом та ранньою формою грузинського алфавіту, а також із близькосхідними системами письма.
Ця знахідка додає нового виміру культурній історії Кавказу – регіону, який, хоча й розташований на перехресті між Азією та Європою, часто розглядався як периферійна зона в історії стародавньої писемності. Автентичність таблички підтверджена ретельним аналізом, включаючи дослідження слідів зносу та відповідність складу базальту місцевій геології.