Міністерство розвитку громад та територій України презентувало проєкт Стратегії з розбудови прикордонної інфраструктури, який передбачає співпрацю з Європейським Союзом та Молдовою до 2030 року. За словами заступника міністра Сергія Деркача, цей проєкт став необхідністю після повномасштабного вторгнення, коли навантаження на пункти пропуску зросло в рази.
Деркач зазначив, що кордон потрібно адаптувати до нових умов, тому була розроблена Стратегія та Операційний план для покращення пропускної здатності. Згідно з планом, у майбутньому цей документ має бути затверджений урядом, а погодження з Єврокомісією вже отримано.
Проєкт стратегії включає низку важливих кроків для модернізації прикордонної інфраструктури, серед яких:
- Збільшення пропускної здатності: Заплановано збільшити потужності прикордонних пунктів пропуску, щоб зменшити черги та покращити оперативність перевезень.
- Реконструкція існуючих пунктів пропуску: Передбачена реконструкція важливих пунктів пропуску на кордоні з Польщею, Словаччиною, Румунією, Угорщиною та Молдовою.
- Будівництво нових пунктів пропуску: Серед нових об’єктів — пункти «Біла Церква — Сігету-Мармацієй», «Біла Криниця — Климоуці», «Руська — Ульма», «Шепіт — Ізвореале», «Велика Паладь — Надьгодош» та «Дийда — Берегдароц».
- Запровадження спільного контролю: Однією з головних цілей є зменшення часу очікування та впровадження спільного контролю з країнами-сусідами, а також створення мережі сервісних зон для полегшення процесу перетину кордону.
Запровадження цієї стратегії стане важливим кроком для покращення умов перетину кордону та зміцнення співпраці з європейськими сусідами. Реалізація планів має завершитись до кінця 2024 року, що є частиною зобов’язань України в рамках Ukraine Facility Plan.