На Марсі знайшли рідку воду, якої вистачить на цілий океан

    822

    Американські вчені провели на Марсі сейсмічні виміри і знайшли там дуже багато води. Якби вона була на поверхні, її вистачило б на цілий океан. Але є проблема: рідина накопичилася досить глибоко.

    Більше трьох мільярдів років тому поверхня планети іноді затоплювалася водою. Але потім ці потоки зникли – куди, для вчених довгий час залишалося загадкою. Щоб це з’ясувати, дослідники з Каліфорнійських університетів у Сан-Дієго та Берклі скористалися даними, отриманими модулем NASA під назвою InSight.

    Модуль прибув на марсіанську рівнину Елізій у листопаді 2018 року. Він досліджував надра Червоної планети за допомогою безлічі просунутих технологій, що включають сейсмометр, щуп для вимірювання теплового потоку та антену для вимірювання швидкості обертання Марса та коливання його осі.

    Використовуючи дані, зібрані роботом, вчені нарешті знайшли зниклу воду. Згідно з геологічними розрахунками, вона скупчилася в магматичних породах на глибині від 11,5 до 20 кілометрів. Якби ця рідина була на поверхні, її вистачило б на океан глибиною в один-два кілометри.

    Посадочному модулю вдалося отримати значення швидкостей поперечних та поздовжніх сейсмічних хвиль об’ємної щільності під тим місцем, де він знаходився, включаючи серединну кору. З урахуванням температури на планеті допускається присутність рідкої води ближче до початку серединної кори, причому пори в її нижній частині закриті.

    Використовуючи низку статистичних методів та алгоритмів, вчені підібрали комбінацію шести параметрів гірських порід, що найбільше відповідає сейсмічним спостереженням. Вони з’ясували, що вода може бути в тонких тріщинах магматичних порід.

    Тепер головне питання – як до цієї рідини дістатися. Навіть на Землі надглибоке буріння є дуже складним завданням з технічної погляду. Тому поки що вченим залишається тільки будувати гіпотези про геологічну історію Марса. Але якщо до води все ж таки вдасться знайти доступ, то у астробіологів, що шукають сліди життя, з’явиться вкрай багате джерело знань, а у майбутніх поселень на червоній планеті — багате джерело поживної вологи.