Є багато причин, чому ми стримуємо сльози. Наприклад, хочемо спантеличити і показати, що ми сильніше, ніж здаємося. Або намагаємось виглядати професіоналом на робочій зустрічі, яка пішла не за планом. Можливо, ми вважаємо, що сльози роблять нас слабкими в очах інших людей або вони недоречні в напружених ситуаціях.
Однак, коли ми плачемо у безпечній, емоційно сприятливій обстановці, сльози можуть принести користь. Вони не тільки дають оточуючим зрозуміти, що нам потрібна допомога, але також сприяють вивільненню ендорфінів та зняттю стресу, тому ми почуваємося краще.
Чому ми плачемо
Фахівці ще не розібралися до кінця, чому через сильні емоції чи фізичний біль у нас ллються сльози. Вважається, що це соціальний сигнал, мета якого – отримати втіху та підтримку з боку інших людей.
Однак вивчати плач з погляду еволюції досить складно , тому що ми єдині істоти на планеті, які плачуть. Інші тварини скиглять або видають певні звуки, а люди виконують цілу сукупність скоординованих дій. У нас на очах виступають сльози, ми видаємо схлипи та інші звуки, наші лицьові м’язи скорочуються, наша міміка змінюється, ми сутулимося і здригаємося. Весь цей складний процес і називається плачем.
При цьому ми виробляємо три типи сліз:
- Базальні, які виділяються постійно та забезпечують загальне здоров’я очей.
- Рефлекторні, що утворюються, коли треба вимити з очей шкідливі сторонні об’єкти.
- Емоційні, які викликаються сильними почуттями та болем.
Яку користь приносять сльози
Заснована наукова теорія про цінність сліз у тому, що вони викликають співчуття і співчуття в оточуючих і цим сприяють розвитку соціальних контактів. І для дитини, і для дорослої людини плач — це спосіб подати сигнал про допомогу та підвищити ймовірність того, що люди, які її бачать та чують, її нададуть.
Крім цього, вважають учені, плакати корисно і з погляду фізіології. Деякі дослідження показують , що плач може бути формою самозаспокоєння. Сльози можуть допомогти полегшити біль, вивільняючи ендорфіни та окситоцин. За даними одного невеликого дослідження , проведеного в 2020 році в Південній Кореї, терапія плачем покращила емоційні та фізіологічні процеси у жінок, які перенесли рак грудей .
Таким чином, сльози можна назвати своєрідним терапевтичним засобом, який допомагає нам зняти напругу, виплеснути емоції, що стримуються, і отримати заспокоєння. Емоційні сльози вимивають із нашого організму гормони стресу та інші токсини, зволожують очі, знижують тиск та пульс. Коли ми плачемо, а оточуючі співпереживають нам і піклуються про нас, ми почуваємося в безпеці і не такими самотніми.
Як допомогти собі заплакати
Якщо в минулому ви довго вчилися стримувати сльози, вам доведеться добре попрактикуватися, щоб розслабитися і дозволити собі плакати . Тим, хто звик вважати, що виражати емоції небезпечно або що їх треба виявляти певним чином, сльози можуть здатися чимось невловимим. Зняти бар’єр допоможуть кілька способів. Спробуйте:
- скласти плейлист із сумних пісень, які завжди зачіпають вас за живе;
- пошукати в YouTube або TikTok зворушливі та сентиментальні відео, які змушують розплакатися;
- послухати сумний подкаст;
- подивитися гарантовано несамовитий фільм;
- вести у щоденнику записи про моменти особистого горя та смутку;
- зайнятися йогою, щоб виплеснути емоції.
Якогось чіткого науково доведеного розкладу, як часто треба плакати, не існує. Але якщо ви відчуваєте, що вам треба це зробити, щоб стало краще, знайдіть затишне місце, увімкніть кіно, у фіналі якого ви точно розплакаєтеся , і дозвольте собі поплакати у волю.