Всупереч стереотипу, Європа не була покрита густими лісами до прибуття сучасних людей, з’ясували вчені з Орхуського університету. Дослідження опубліковане у журналі Science Advances.
Автори роботи вивчили склад стародавнього пилку, що зберігся у ґрунті, щоб дізнатися, яка рослинність переважала в Європі понад 100 тисяч років тому. Виявилося, що від 50 до 75% площі Європи було зайнято низькими рослинами, наприклад ліщиною. Цей чагарник майже не росте у густому лісі, але вчені знайшли велику кількість його пилку. Це означає, що ландшафт Європи під час заселення її людиною був різноманітнішим, ніж вважалося раніше.
Великі відкриті простори, ймовірно, пов’язані з великими ссавцями, які жили на той час: зубрами, кіньми, слонами та носорогами. Вони споживали велику кількість рослинної біомаси, у такий спосіб стримуючи зростання дерев. Повені та лісові пожежі також зробили свій внесок, але він був значно меншим, вважають вчені.
Дослідження може призвести до необхідності переписати багато підручників, згідно з якими перші європейці вирубували густі ліси, осушували болота та обробляли пустки, тобто саме вони створили різноманітність ландшафту. Також робота наголошує на важливості охорони мегафауни.
«Без великих тварин у природних зонах переважає густа рослинність, у якій, наприклад, не можуть розвиватися багато видів рослин та метеликів. Тому важливо повернути великих тварин до екосистем, якщо ми хочемо сприяти збереженню біорізноманіття», — зробили висновок вчені.