В атмосфері Марса зафіксували загадкове явище

    1157

    Орбітальний зонд ExoMars Trace Gas Orbiter Європейського космічного агентства допоміг вченим вперше спостерігати, як атмосфера Марса світиться зеленим світлом, тобто робить це у видимому спектрі світла. Йдеться про ефект, званий власним світінням атмосфери, який є слабким випромінюванням світла атмосферою.

    Хоча світіння атмосфери Марса має деяку подібність із земним північним сяйвом, на думку вчених, воно виникає з інших причин. У ЄКА вважають, що нічне зелене світіння атмосфери «виникає, коли два атоми кисню об’єднуються, утворюючи молекулу кисню». На Марсі це відбувається на висоті близько 50 км від поверхні планети.

    Астрономи майже 40 років припускали, що атмосфера Червоної планети може світитись. Проте вперше зафіксувати це вдалося лише десять років тому за допомогою апарату Mars Express, який виявив явище в інфрачервоному діапазоні. У 2020 році апарат TGO дозволив вченим уперше спостерігати це явище у видимому спектрі, але під час марсіанського дня. Тепер зонд зумів зафіксувати світіння атмосфери під час марсіанської ночі.

    «Ці нові спостереження несподівані та цікаві для майбутніх подорожей на Червону планету. Інтенсивність нічного світіння в полярних регіонах така, що відносно прості та недорогі орбітальні апарати могли б допомогти у складанні карт та відстеженні атмосферних потоків. Майбутня місія ЄКА може нести камеру для глобальної зйомки. Крім того, випромінювання досить інтенсивне, щоб у майбутньому його могли спостерігати під час полярної ночі астронавти, що знаходяться на орбіті або поверхні планети», – вважає планетолог Жан-Клод Жерар (Jean-Claude Gerard).

    Також очікується, що подальше вивчення нічного світіння атмосфери Марса в рамках місії TGO дозволить вченим отримати більше інформації про процеси, що відбуваються в марсіанській атмосфері. Вивчення атмосфери допоможе у створенні майбутнього космічного корабля, призначеного для польотів до Марса.