Італійські вчені зафіксували безпрецедентне порушення верхніх шарів атмосфери Землі через яскравий спалах гамма-випромінювання за весь час існування людської цивілізації. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Nature Communications.
Спалах гамма-променів, названий BOAT (англ. Brightest Of All Time), був породжений космічним вибухом GRB 221009A на відстані близько двох мільярдів світлових років від Землі і досяг планети 9 жовтня 2022 року. Він тривав всього сім хвилин, але світло від нього було помітним протягом семи годин. Передбачається, що сам вибух стався через колапс масивної зірки у чорну діру.
Явище активувало детектори блискавок в Індії та прилади, що стежать за сонячними спалахами, а також вплинуло на довгохвильовий радіозв’язок у нижній іоносфері – шарі атмосфери на висоті від 60 до 350 кілометрів. Крім того, BOAT ударив по верхній іоносфері на висоті від 350 до 950 кілометрів, де космічне випромінювання іонізує нейтральні атоми, утворюючи вільні електрони та інші іони.
У новій роботі вчені знайшли докази, що спалах породив безпрецедентний спротив електричного поля іоносфери на висоті близько 500 кілометрів, викликавши аномально високу іонізацію навіть на боці Землі, що освітлюється Сонцем.
Випромінювання від гамма-сплеску GRB 221009A прийшло з боку сузір’я Стріли, подолавши приблизно 1,9 мільярда світлових років. Зараз джерело знаходиться на відстані 2,4 мільярда світлових років через розширення Всесвіту. Вчені припускають, що якби він розташовувався в галактиці Чумацький Шлях, це могло б знищити озоновий шар на Землі та викликати масове вимирання. Подібні явища відбуваються із частотою раз на 10 тисяч років.