Німецькі астрофізики вперше безпосередньо спостерігали атоми кисню в атмосфері на денному боці Венери. Про відкриття повідомляється у статті, опублікованій у журналі Nature Communications.
Дослідники вивчили дані Стратосферної обсерваторії інфрачервоної астрономії (SOFIA), щоб визначити властивості та хімічний склад атмосфери Венери у 17 точках. У всіх їх було виявлено докази наявності атомарного кисню.
Планетологи вже давно припускали, що атомарна форма кисню існує в атмосфері Венери як на денному, так і на нічному боці. Хоча в атмосфері планети були виміряні високі рівні чадного газу та вуглекислого газу, знайти докази наявності кисню в його елементарній формі виявилося складнішим завданням через те, що кисень швидко зв’язується з іншими елементами.
Вчені припускають, що кисень утворюється за рахунок енергії Сонця, що розщеплює молекули чадного газу та вуглекислого газу. Ці атоми потрапляють на темну сторону планети завдяки сильним вітрам в атмосфері Венери, після чого поєднуються в молекулярний кисень і вступають у реакцію з іншими елементами.
Атомарний кисень в атмосфері Венери, ймовірно, надає охолоджувальний вплив на планету, коли окремі атоми кисню стикаються з іншими молекулами, такими як вуглекислий газ, передаючи їм енергію.