Як часто потрібно все мити і прати вдома з погляду науки

    52

    Уявлення про чистоту у всіх різні, і необхідність збирання ми найчастіше визначаємо на око. Більшість рекомендацій, як підтримувати порядок у домі, ґрунтуються скоріше на досвіді минулих поколінь, ніж на наукових даних.

    При цьому ми прибираємо не лише заради краси, а й для того, щоб позбавитися патогенних мікроорганізмів. А в різних зонах квартири чи будинки мешкають різні мікроби з різним життєвим циклом, який важливо зважати на підтримку чистоти.

    Мікробіолог Джейсон Тетро та експерт з наведення порядку Беккі Рапінчук розповіли , як часто потрібно займатися прибиранням і чому.

    Постільна білизна

    Мікроорганізми, які накопичуються на ліжку, потрапляють на неї з пилом і вважаються відносно нешкідливими.

    Але піт, слина та інші виділення людського тіла, що залишаються на простирадлах та наволочках, — чудове живильне середовище, в якому швидко розмножуються бактерії, пилові кліщі та інша живність .

    Тому постільна білизна необхідно міняти один раз на тиждень, у крайньому випадку – раз на два тижні. Прати простирадла, підковдри та наволочки краще за високої температури — від 60 °С і вище, якщо інше не вказано на ярликах.

    Раковини

    Мити та дезінфікувати їх потрібно щодня. Навіть якщо вони чисті на вигляд, у них активно розмножуються мікроорганізми, зокрема хвороботворні. Волога, залишки їжі, бруд, який ми змиваємо з рук після перебування на вулиці або відвідування туалету, – все це створює прекрасні умови для розмноження бактерій, включаючи кишкову паличку та сальмонеллу.

    Так що хоча б один раз на день слід мити раковини на кухні і у ванній з засобом для чищення і обробляти відповідним побутовим дезінфектантом.

    Килими та підлоги

    Чистити килими пилососом або щіткою необхідно раз на тиждень або частіше, якщо у будинку є домашні тварини. Це допоможе контролювати бруд і пил і не дати їм розповзтися по всьому будинку.

    Підлоги потрібно мити не рідше одного разу на два тижні, а краще частіше, особливо на кухні, де на підлогу потрапляють крихти, краплі жиру та інші фрагменти їжі.

    Сантехніка у ванній

    Санвузол – ідеальне місце існування для мікроорганізмів. Причому вони можуть поширюватись навіть на відстань до двох метрів від унітазу. Тому його потрібно мити і дезінфікувати не рідше одного разу на тиждень, а ванну або душову кабіну – не рідше одного разу на два тижні.

    Також не варто забувати про фіранки: на них дуже швидко з’являється пліснява, тому мити і обробляти дезінфікуючим засобом їх потрібно не рідше ніж раз на тиждень.

    Рушники

    Банні рушники збирають багато мікроорганізмів, у тому числі стафілокок, різні грибки та кишкову паличку. Тому експерти рекомендують міняти їх щодня.

    Кухонні рушники необхідно відправляти в прання не рідше ніж раз на тиждень. Якщо ви працювали з сирим м’ясом, а потім витерли руки про рушник, потрібно покласти його в пральну машину одразу.

    Кухонні губки

    Експерти радять раз на два дні кип’ятити їх на плиті або тримати в мікрохвильовій печі протягом двох хвилин. І не рідше двох разів на місяць замінювати на нові.

    Важливо розуміти, що прання або миття губки з водою і милом не допомагають позбавитися мікроорганізмів, які в ній накопичуються. Тому необхідна саме стерилізація чи заміна.

    Дверні ручки

    Протирати їх слід мінімум один раз на тиждень, особливо якщо мова про двері у ванну або на кухню – на них накопичується найбільше забруднень.