Розбираємось у всіх тонкощах – від вибору цибулин до правильного догляду за квітами.
Коли садити тюльпани
Оптимальні терміни для більшості регіонів – з кінця вересня до кінця жовтня. Так цибулини встигнуть укорінитися перед настанням серйозних холодів. До того ж при осінній посадці тюльпани зазвичай зацвітають на два тижні раніше, ніж висаджені навесні.
Можна відправити цибулини в землю і на початку дачного сезону, приблизно наприкінці березня — на початку квітня, коли ґрунт прогріється до 9 °C на глибину в 10 см. Однак підгадати потрібний момент досить складно, адже прихід тепла навесні може і затягтися. Тому, якщо у вас є час, посадіть тюльпани восени, і вони не завдадуть вам особливого клопоту.
Як вибрати цибулини тюльпанів
При покупці посадкового матеріалу звертайте увагу не тільки на сорти та фотографії квітів на етикетці, але й на стан самих цибулин. Оглянути та обмацати їх буде нескладно: зазвичай тюльпани продають у прозорих пакетиках.
Якісні цибулини – сухі та міцні, без плям та тріщин. Вони повинні бути покриті тонкою коричневою лускою без слідів плісняви. Товста та тверда оболонка завадить тюльпану нормально прорости. Також переконайтеся, що шийка цибулини (верхівка) – щільна, а донце – тверде і на ньому є сухі коріння.
Не потрібно вибирати пророслі тюльпани, особливо якщо ви саджаєте їх восени. Такі квіти погано приживуться і, швидше за все, замерзнуть у ґрунті.
Оптимальний діаметр цибулини для вирощування у відкритому ґрунті — 3–4 см. З таких зазвичай виходять великі та міцні квіти.
Як підготувати клумбу для вирощування тюльпанів
Знайдіть рівну ділянку, де після танення снігу навесні чи дощів не застоюється вода. Вирощувати тюльпани потрібно в сонячному або трохи притіненому місці, захищеному від сильних вітрів.
Для гарного розвитку тюльпанів потрібно наситити ґрунт корисними речовинами. На 1 м² клумби внесіть 20 л компосту або гною, що перепрів, 200 г деревної золи, 50 г суперфосфату, 25 г аміачної селітри і 30 г калійної. Перекопайте грунт на багнет лопати, ретельно розбиваючи земляні грудки, і розрівняйте поверхню граблями.
Як підготувати тюльпани до посадки цибулини
Відсортуйте цибулини. Без жалю викидайте м’які, пересохлі або надто легкі — ті, що важать відчутно менше, ніж інші при однакових розмірах. Від цибулин зі слідами пошкоджень або захворювань теж краще відразу позбавитися – вони або не проростуть зовсім, або стануть розсадником інфекцій для інших рослин.
При цьому навіть зовні здорові цибулини можуть бути заражені грибковими захворюваннями, які поки що ніяк себе не проявили. Тому рекомендується попередньо замочити тюльпани в розчині, що дезінфікує. Можна взяти звичайне марганцівку з розрахунку 0,5 г на 2,5 л води. Або спеціальні засоби – наприклад, “Фітоспорин” або “Максим”, які розлучаються за інструкцією на упаковці.
Знімати луску з цибулин не потрібно, просто помістіть їх у будь-який розчин на 30 хвилин. Потім дістаньте, розкладіть на серветці або газеті, просушіть протягом години та приступайте до посадки.
Як садити тюльпани
Глибина посадки повинна бути втричі більша за висоту цибулини. Можна викопувати як окремі лунки для кожного тюльпана, так і траншеї – прямі або утворюють певний візерунок на клумбі. У будь-якому випадку, дистанція між цибулинами має бути не менше 5 см.
Помістіть цибулину на дно лунки або траншеї корінням вниз і злегка вдавіть її в ґрунт. Потім засипте ґрунтом і ущільніть його поверхню долонею. На одному місці тюльпани можуть зростати не менше 3-4 років.
Як доглядати тюльпани після посадки
Щоб квіти почували себе добре і радували бутонами, потрібно дотримуватися простих правил.
Поливайте тюльпани
Якщо ви садили їх восени, робити це не потрібно, інакше цибулини можуть згнити. Поливати тюльпани регулярно потрібно починаючи з весни. Не допускайте пересихання ґрунту та стежте, щоб він завжди був вологим. Через два тижні після закінчення цвітіння припиніть полив, тож цибулини почнуть поступово переходити в стан спокою.
Підгодовуйте рослини
Якщо ви підготували грядку перед висадкою, можна обійтися і без додаткових добрив. Якщо ні – візьміть спеціальні для цибулинних квітів. Норма витрати та кількість підживлення залежать від виробника та вказані на упаковці. Зазвичай добрива вносять тричі: з появою паростків, формуванні бутонів і після закінчення цвітіння.
Обрізайте квіти
Зів’ялі квіти краще відразу зрізати під корінь, щоб рослина не витрачала сили на формування насіння і направила їх на харчування цибулини.
Подбайте про клумбу
Коли встановляться стабільні морози і ґрунт почне промерзати, можна замульчувати клумбу тирсою, шишками, сухим листям або торфом шаром 3-5 см.
Ця порада є актуальною для регіонів, де взимку не випадає сніг або її мало. В інших випадках укриття необов’язкове.