Коли чоловікові потрібна консультація фахівця з «чоловічих» захворювань, він прямує до уролога або андролога. Не завжди зрозуміло, в чому різниця між ними, коли потрібна консультація уролога, а коли саме андролога. Як розібратися, щоб звернутися до потрібного фахівця?
Урологія
Традиційно чоловічим лікарем, за аналогією до жіночого — гінеколога, вважається уролог. Насправді урологія не має гендерної спрямованості, ця галузь медицини охоплює діагностику, лікування та профілактику захворювань сечовивідних шляхів людини. До органів сечовивідної системи відносяться нирки, сечоводи, сечовий міхур та сечівник — вони є як у чоловіків, так й у жінок.
У чоловіків сечовидільна система тісно пов’язана зі статевою. Наприклад, передміхурова залоза не просто розташовується поряд з уретрою, фактично «обіймаючи» її, а ще й протоки залози відкриваються в уретру. Таким чином, уретра, або сечівник у чоловіків є частиною і сечовидільної, і статевої системи. У разі гіперплазії простати порушується сечовипускання, і якщо цей процес розвивається досить довго, до нього залучаються і нирки, й сечовий міхур. І хоча їх не можна віднести до статевих органів, але розділити захворювання та лікувати окремо простату, а окремо органи сечовиділення у цьому випадку неможливо. Тому до сфери урології відносять захворювання сечовивідних шляхів у чоловіків та жінок та статевої системи у чоловіків.
Але й у жінок сечовивідні шляхи, хоч і не поєднані зі статевими, все ж таки розташовані так близько, що захворювання однієї області часто зачіпають і другу. Тому існує спеціальність на стику гінекології та урології — урогінекологія, яка є однією з вузьких спеціалізацій урології.
Іншими відгалуженнями урології є нефрологія — напрямок, присвячений ниркам, та андрологія.
Андрологія
Андрологія — напрямок урології, зосереджений на захворюваннях чоловічої статевої сфери. На відміну від урології, андрологія не розглядає патології сечовивідних шляхів і не займається лікуванням жінок. У якомусь сенсі андролога можна назвати «чоловічим гінекологом».
Детально про цю спеціальність, а також про те, коли може знадобитися консультація андролога, за посиланням: https://mdclinics.com.ua/uslugi/androlog/
Найчастіші проблеми, з якими має справу андролог:
- еректильна дисфункція;
- чоловіче безпліддя;
- зниження лібідо;
- анатомічні відхилення будови статевих органів.
Звісно, це не вичерпний список. Деякі захворювання, наприклад, інфекції, що передаються статевим шляхом, знаходяться у сфері професійного інтересу відразу кількох лікарів: андролога, уролога та венеролога (один із вузьких спеціалістів в інфекційних хворобах).
Не завжди легко самостійно розібратися в тому, до якого лікаря звернутися. Наприклад, хронічні тазові болі чи болючість під час статевого акту можуть бути викликані кількома порушеннями, й про те, що до них призвело в даному конкретному випадку, навіть лікар не може точно знати до завершення діагностики. Тому не так важливо, до лікаря якої спеціалізації звернеться пацієнт, до андролога чи уролога. Важливо це зробити своєчасно. Якщо лікар визнає, що це не його сфера або потрібні вужчі знання та навички, то він просто перенаправить пацієнта до потрібного фахівця.