Японці – це інопланетяни, вони так не схожі на звичайних землян. І справа навіть не в незвичайному розрізі очей або дивовижному щебетанні, яке у них називається японською мовою. Вони все роблять по-своєму, по-пташиному – легко, граючись і повітряно. Навіть звичайні будинки в них схожі на гнізда. А палаци і замки взагалі не піддаються опису – на них треба дивитися і захоплюватися.
Хімедзі (Himeji) – один з найдревніших замків Японії. У 1993 році замок Хімедзі був доданий у список Великої Спадщини ЮНЕСКО. Дивовижна краса, грація і повітряна легкість споруди виправдовує його друга назва – Замок білої чаплі.
Хімедзі був зведений у чотирнадцятому столітті і протягом наступних століть неодноразово добудовувався, піддавався реконструкціям і переплануванням. У результаті з’явилися нові вежі і сади, а у вісімнадцятому столітті біля підніжжя замку розкинулося містечко з однойменною назвою. Жителями Хімедзі стали торговці, робітники, обслуга замку – всі ті люди, які працювали на господарів палацу.
Як і багато середньовічних замків, Хімедзі (Himeji) неодноразово змінював своїх власників і кожен з самураїв намагався переробити палац «під себе». Але спочатку замок був побудований як бойове спорудження й хитромудрі японці придумали величезну кількість всяких прийомів і лабіринтів, покликаних заплутати нападників, вивести на помилковий слід і збити з пантелику. Так, у сімнадцятому столітті, за вказівкою чергового власника, навколо замку був розбитий сад – спіралеподібний лабіринт. Там були вузькі проходи, повороти і численні тупики – поки противник бродив по таємничому лабіринту захисники замку могли безперешкодно обстрілювати його з бійниць. Парадокс, але за всю історію свого існування замок жодного разу не взяв участі у війні, не піддався облозі і не був завойований.
Навіть за часів Другої Світової війни, коли містечко Хімедзі піддавалося обстрілам і бомбардуванням, замок білої чаплі не постраждав.
Замковий комплекс включає в себе 83 споруди, там сім поверхів, на які ведуть дуже круті сходи. Примітно, що практично всі будинки в замку побудовані з дерева – може бути, тому вони такі легкі і невагомі.
Якщо ви приймете рішення відвідати Японію і замок білої чаплі, будьте готові до того, що вас попросять зняти взуття і ходити босоніж.
У пошуках інформації про замок натрапили на дуже цікавий факт – зізнатися чесно, по спині пробіг холодок, і стало дуже незатишно. Справа в тому, що при зведенні стін замку в них живцем замуровували чоловіків – вони передавали будівлі свої життєві сили.
Замок білої чаплі ми бачили в кінострічках Акіро Курасава «Тінь воїна», «Ран», у фільмі про знаменитого Джеймса Бонда «Живеш тільки двічі», в історичній картині «Останній самурай».
Замок білої чаплі приймає відвідувачів – на території замку проводяться екскурсії, дозволені фотозйомки. Незабаром планується провести чергову реконструкцію замку і багато приміщень можуть бути закриті на ремонт.