Великий Велесів день 11 лютого: традиції, прикмети та значення свята

1553

11 лютого українці раніше святкували Великий Велесів день, який за теперішнім календарем припадає на 24 лютого. Проте, з прийняттям християнства, змін зазнало і значення свята: його почали називати Днем святого Власа (одне з імен Велеса). За легендою, був такий християнський мученик, якого вважали заступником звірів. Про справжнє походження свята, його традиції та прикмети — читайте далі.

Великий Велесів день 11 лютого

11 лютого «Велес збиває ріг зимі».

Це свято має далеке дохристиянське коріння і стосується воно одного з найдавніших та найбільш шанованих богів на території України. Великий ідол Велесу раніше стояв у центрі Києва, на Подолі. Проте, з прийняттям християнства — ідола знесли.

Попри це, легенди та згадки про Велеса все ж збереглися й до нашого часу. Він завжди був унікальним божеством та вирізнявся поміж інших, адже, його сила проявляється у всіх трьох світах: Яві, Наві та Праві. Якщо інші божества ділилися на «світлих» та «темних», то у Велеса були властивості обох сторін. Також, він мав змогу переходити між нашим світом і потойбічним.

У Яві він посідає місце Заступника худоби та Живої природи. У Праві він Бог Вищої Мудрості та Заступник Волхвів, а у Наві — Підземний та Підводний Владика, Володар Підземного Царства. Більше про бога Велеса можна прочитати тут: http://vsviti.com.ua/interesting/mystery/77459.

Що робили наші предки у Велесів день?

Готувалися до нього завчасно, наливали у глечики тепле молоко — як піднесення Велесу. Прикрашали сушеним листям оселю, стелили хутро у вітальні. В цей день проводилися обрядові дійства на капищі біля ідола.

Жінки пили в цей день медовуху, а ще, могли символічно «бити» чоловіків, мовляв, щоби ті слухняні були. Єдина заборона цього свята: на телятину та яловичину — це м’ясо їсти чи готувати не можна. Адже, велика рогата худоба — це тотемні тварини Велеса.

Прикмети та приказки 11 лютого

«Проллє Влас масельце на дороги — пора зимі налягти на ноги».

Наші предки ще до Стрітення починали слідкувати за погодою, а саме — 11 лютого. Якщо на Велеса теплий день, то й весна буде ранньою і теплою.

Вважалося, що цього дня всі сни віщі, тож, треба запам’ятовувати, що приснилося. Вдалим вважали день для лікування, адже тоді сам Велес допомагає подолати хворобу.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

Поділись• не пропусти• магазин

• новини партнерів