Невідома Україна: Трикрати і Долина диявола

3277

Посеред рівнин і степів Миколаївської області є кілька незвичних і нетипових для цього регіону куточків, наприклад, унікальні місця біля сіл Трикрати і Актове.

На перший погляд, звичайне невеличке село Трикрати представляє інтерес однією визначною пам’яткою – колишнім маєтком графа і ботаніка Віктора Скаржинського, господарство і парк якого сьогодні є державним урочищем «Трикратський ліс».

Віктор Петрович народився в Трикратах і успадкував від батька великий маєток. Повністю осів після російсько-французької війни 1812 року, з якої він повернувся разом зі своїм підрозділом з перемогою та нагородами. Надалі Віктор Скаржинський присвятив себе лісоводству. За свою діяльність його відзначено званням «Патріарх лісу в степах півдня».

Трикратський ліс, висаджений Скаржинським, ще називають лабіринтом – в ньому досить легко заблукати, бо площа завбільшки  200 га, а стежки звивисті. На території лісу також знаходиться озеро, штучні канали і містки. Взагалі граф спорудив у своєму маєтку близько 40 ставків, вода з яких постачалася до полів і луків. Найбільша цінність лісу – вікові дуби. За життя Скаржинський також висадив 300 видів листяних і 200 сортів плодових дерев.

Сьогодні в колишньому маєтку знаходиться місцева школа мистецтв, а про господарів нагадує родовий герб над парадним входом і бюст Віктора Петровича в самому приміщенні.

Ще однією визначною пам’яткою Трикрат є 200-річна арка, побудована батьком Віктора Скаржинського. Через неї жителі села потрапляли в Михайлівську церкву. На жаль, цей храм був знищений в 1986 році. Тут же, під залишками церкви похований Віктор Скаржинський. До речі, від графського будинку до храмової території ведуть підземні тунелі (нині вони замуровані).

Трикрати знамениті іншою пам’яткою – єдиним на континенті справжнім каньйоном, який за ландшафтом і віком схожий на відомий всім Гранд-каньйон в американській Арізоні, тільки за розміром він менший і протікає тут річка Мертвовод.

Отже, Актовський каньйон розташований поруч з Трикратським лісом біля села Актово. Він складається з двох частин, власне Актовський і Арбузинський каньйони, званого також малим Актовським.

Головний каньйон, відомий як «Долина диявола» має протяжність в 3 кілометри, і являє собою великий ансамбль валунів і гранітних скель, поєднуваних із степовою і водної екосистемами.

Гранітні скелі вирізані річкою на глибину до 50 метрів, заввишки 100 метрів. Складний і цікавий рельєф непридатний для заняття рафтингом, але притягує сюди альпіністів і екстремалів.

Малий каньйон розташований в долині річки Арбузинка і був утворений мільйони років тому завдяки вулканічної діяльності. До речі, дивовижний факт – на скелях взимку цвітуть фіалки. Кажуть, що це ознака незастиглого вулкана.

У долині каньйону зустрічаються найрізноманітніші представники місцевої фауни: черепахи і дикі кабани, фазани яструби і навіть олені.

За словами місцевих жителів, в каньйони часто любив приходити Скаржинський. Сьогодні каньйони привертають своєю унікальною красою безліч туристів.

Джерело: weloveua• новини партнерів