Відомі жінки Закарпаття

1110

Всі ми любимо історії про відомих на весь світ українців: акторів, вчених, письменників і видатних діячів з українським корінням. Їх, виявляється, досить багато! І поки ведуться суперечки, слід вважати Енді Ворхола нашим земляком, чи ні, ніхто не згадує про жінок, чиї імена точно пов’язані із Закарпаттям, – ні про акторок, ні про поетес, ні про правительок…

Королева Ержебет
Королева Ержебет

Третя дружина угорського короля Карла Роберта часто відвідувала Мукачево. Їй подобалося місто, подобалася каплиця, де вона часто молилася. Тому, в 1376 рці, дала місту грамоту, тим самим затвердивши його привілейований статус.

Це одна з улюблених історичних персон угорців. І не дивно – адже історія її життя дуже цікава, хоча й не менш жахлива.

Вона потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як жінка, яка здійснила найбільшу кількість вбивств. Якщо вірити свідченням, за 25 років їх було близько 650.

Крістіна Чакі
Крістіна Чакі

Їй вдалося перетворити Ужгородський замок зі звичайного укріплення в справжній палац.

40-річна графиня вийшла заміж за Міклоша Берчені, який в свої 22 залишився вдівцем із трьома дітьми. Їм вдалося зробити з похмурою фортеці місце, що нагадує справжні західноєвропейські замки.

Сім’я жила в часи поразки в національно-визвольній війні, після якої Берчені вибрав долю вигнанця і подався до Туреччини. Крістіна Чакі вирушила разом з ним.

Ольга Корятович
Ольга Корятович

Дружина князя Корятовича дбала не тільки про Мукачево, а й про оточуючі землі.

За часів їх князівства містечко почало розвиватися, а замок був укріплений.

Навколо Мукачево з’явилися захисні вали, а на горі побудували монастир.

Жужанна Лорантфі
Жужанна Лорантфі

Після смерті чоловіка, дружина князя Трансильванії знову взялася перебудовувати Мукачівський замок.

Саме в цей час з’явилися знайомі високі вежі і бастіони. А ще – напис, від якого сьогодні залишилося всього два рядки:

Якщо військове мистецтво, природа і Бог глибоко мене поважають, не страшні гармати, а за сприятливого розташування зірок – століттями стоятиму

Софія Баторі
Софія Баторі

Ще одна володарка Мукачівського замку майже не поступається жорстоким авторитетом своїй кривавої родичці, про яку ми вже згадували. До цих пір існують легенди про її «вампірські» нахили. Так це чи ні, ніхто зараз не скаже. А ось що вона попила кров свої підданих і родичів ніхто не заперечує.

Її правління – це період селянських підстав, жорстоких придушень. Після смерті чоловіка вона перекреслила всю його діяльність своєю політикою, а після смерті сина позбавила онуків майна тільки тому, що ненавиділа невістку.

Ілона Зріні
Ілона Зріні

Мало не найвидатніша жінка Закарпаття отримала нагороду атнаме від турецького султана, ставши єдиною жінкою в історії, яка була відзначена таким чином.

Вона керувала обороною замку майже три роки і погодилася на переговори тільки коли переконалася, що іншого виходу немає.

Після цього вона поїхала в Туреччину до свого другого чоловіка, який подався у вигнання. А син Ілони Зріні, Ференц II Ракоці, згодом очолив визвольну війну проти австрійців.

Лізабет Скотт
Лізабет Скотт

Емма Матц (таким було справжнє ім’я актриси) народилася в Каліфорнії в сім’ї емігрантів. Вона стала відомою завдяки образу «фатальної жінки» у фільмах-нуар. Їй пасувала песимістична атмосфера драматичних детективів 40-50-х років, які відтворювали дух тієї епохи. Однією з рис її неповторного образу став хрипкий голос. За внесок в мистецтво Лізабет Скотт була удостоєна зірки на Алеї слави в Голлівуді. Фільм «Розрахуємося після смерті», де актриса зіграла одну з головних ролей разом з Хамфрі Богартом, вже давно визнаний шедевром світового кінематографа.

Сандра Ді
Сандра Ді

Бабуся і дідусь Олександри Зак, відомої актриси і фотомоделі, були активними учасниками українського громадського руху в Нью-Йорку. Уже з 4 років вона почала з’являтися в рекламі і журналах, а в 15 років зіграла першу роль в кіно і відразу ж була удостоєна премії «Золотий глобус».

Джерело: weloveua• не пропусти