Розказуємо про значення маловідомого свята Мокрини. Дохристиянське та релігійне трактування, традиції святкування та цікаві прикмети.
Щорічно 2 серпня в Україні святкують День Іллі. Але, мало хто знає, що йому передує свято Мокрини 1 серпня. Наші предки вважали її богинею — донькою осені. За легендами, саме з цього дня осінь починає поступово приходити в наше життя.
Християнське трактування свята
Згідно з трактуванням православної церкви — це День пам’яті преподобної Мокрини Каппадокійської. Вона, за легендами, була сестрою Василя Великого, святителя. А ще прийняла чернецтво в юному віці й не зрадила до смерті своїй обіцянці. Господь, за її непохитну віру — наділив жінку даром чудотворства. Проте, немає зв’язку між цією постаттю в християнській історії та народним українським святом Мокрини.
Прикмети та традиції свята
Усі прикмети і традиції стосуються саме язичницьких традицій. Українці вірили, що погода восени буде такою, як на Мокрини. Тож уважно слідкували за небом, дощем, вітром. Якщо піде дощ, то і всю осінь триватимуть зливи, а значить можна сіяти багато жита.
Був такий вислів: «Не розгинаймо спини, жнімо до Мокрини, бо Мокрини без дощу, як обід без борщу». Адже вся тематика свята зосередилася саме на цьому природному явищі. Та й наступний день, Іллі 2 серпня — взагалі вважався найбільш дощовим протягом усього року.
Якщо саме в цей період дощів не було — прикмета була не дуже радісна, адже вона прогнозувала засуху. Тоді проводилися обряди, аби викликати дощ, а вся надія покладалася на жінку, яка уособлювала собою доньку осені. Це мала бути молода особа, яка народилася саме 1 серпня.
А, як дощ, навпаки, сильно заливає, то бігати і кликати його не потрібно було. Навпаки, дівчину-богиню закривали вдома, щоби вона й на вулицю не виходила, а то буде недорід через надто вологу землю.
Нелегко було жінкам, які в цей день народилися — на них покладали багато надій щодо осіннього врожаю. Звісно, не буквально, це швидше жартівлива прикмета.
Погодні прикмети на 1 серпня
- Дивилися, коли почнеться дощ. Якщо зранку, то осінь буде мокрою. Якщо вдень — буде гарний врожай озимих хлібів.
- Сухо — дощів не буде ще 6 тижнів.
- Добре — це невеликий дощ, коли до того була спекотна погода. Якщо з надто сильні зливи — може бути поганий врожай.
- На дубі багато жолудів — на щастя.
- Теплий, сонячний день — до довгого «бабиного літа».
- Поганою прикметою вважали їсти яблука, бо будуть переслідувати дрібні незгоди. Також, пускати оводів у дім — до небіжчика.
- Місяць у тумані на Мокрини — до дощу.
- Якщо павутини в лісі багато, значить осінь буде теплою.
- А, як павуки ховаються по кутках — це до похолодання. А, як ховаються мурахи — може бути дощ.
- Сон із 31 липня на 1 серпень обіцяє добробут. Сновидіння, побачене вдень 1 серпня, вважається віщим.
А ви знали раніше про таке українське народне свято?
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua