Що таке проактивність і як вона допоможе вам досягти поставленої мети

    31

    Намагайтеся не лише реагувати на вчинки інших, а й активно діяти самостійно.

    Що таке проактивність і навіщо вона потрібна

    Проактивність – здатність здійснювати вчинки, які призводять до потрібних людині подій і результатів, і брати відповідальність за свої дії. Ця навичка допомагає виявляти ініціативу, щоб покращувати поточні обставини чи створювати нові.

    Важлива частина проактивної поведінки – прагнення вирішувати проблеми до того, як вони виникли. Володіти цією навичкою означає вміти «заздалегідь підстелити соломку», але спочатку визначити, де з більшою ймовірністю знадобиться страховка. А потім створити умови для того, щоб події розвивалися у потрібному напрямку. Ну а якщо все й так йде добре — якнайкраще скористатися вдалим збігом обставин.

    Проактивна поведінка часто протиставляють пасивній, або реактивній, — коли людина не виявляє ініціативу сама, а лише реагує на події, що вже відбулися. Якщо спортсмен у поєдинку відповідає на удари суперника, але не може чи не хоче сам провести атаку, це приклад реактивної поведінки. Ну а якщо шахіст прораховує партію на кілька ходів уперед, причому пам’ятає різні варіанти на випадок непередбачуваних дій опонента — це приклад проактивної позиції.

    Деякі фахівці вважають проактивність не просто важливою навичкою, а й справжньою суперздатністю . Адже вона допомагає не губитися за будь-якого розвитку подій і продовжувати діяти там, де інші готові здатися.

    Проактивність потрібна не завжди. Якщо вас все влаштовує у поточній ситуації, можна перейти до пасивного або реактивного режиму. Тобто реагувати тільки на проблеми, що вже виявилися, і спокійно жити, коли ніякого форс-мажору не відбувається. Але якщо ви розумієте, що вам потрібні зміни , без проактивної поведінки не обійтися. Прийде діяти, прораховувати варіанти розвитку подій і часом ризикувати, «підстеливши соломку» в найнебезпечніших місцях.

    Які переваги дає людині проактивність

    Проактивність позитивно впливає і кар’єру, і процеси саморозвитку, і відносини. Ось які здібності відкриваються завдяки їй.

    1. Підвищення самооцінки

    Проактивна людина виявляє ініціативу , а не мириться з обставинами та чекає, що все необхідне зроблять інші. І якщо ці зусилля принесуть результати, його впевненість у собі може збільшитись. А коли досвіду побільшає і людина почне діяти ефективніше, віра у власні можливості, швидше за все, зросте ще більше.

    Невдачі, звичайно, все одно можуть вдарити по самооцінці. Але проактивна людина зазвичай не припиняє шукати нові варіанти і діяти, а тому отримує досвід виправлення власних помилок. І це також грає йому на руку.

    2. Збільшення продуктивності

    Проактивна людина, яка поставила за мету стати продуктивнішою , на практиці вивчає та вдосконалює власні можливості. Є ймовірність, що це спрацює далеко не відразу. Але оскільки ініціативна людина продовжує спроби досягти мети, рано чи пізно вона навчиться оптимально розподіляти час та сили. І згодом зможе знайти свій ефективний робочий ритм. У результаті завдяки проактивності підвищиться якість, і швидкість виконання робочих завдань.

    3. Розвиток лідерських якостей

    Людина, яка виявляє ініціативу, може стати прикладом та авторитетом для інших. Якщо ж він уміє прораховувати розвиток ситуації, він зазвичай має варіант дій на випадок несподіваних змін. Ну чи він може швидко його вигадати, причому не тільки для себе, але і для інших.

    Крім того, що проактивні люди легше орієнтуються у поточних ситуаціях, вони становлять цілі стратегічні плани. І все це часто робить їх лідерами .

    4. Можливість швидше розвивати кар’єру

    Усі попередні пункти допомагають проактивній людині працювати ефективно і досягати успіхів. В результаті він може отримувати цікавіші, складніші та відповідальніші робочі завдання — ті, що не можна вирішити за звичними шаблонами.

    Співробітники, які не просто повідомляють про проблеми, але пропонують рішення, як правило, отримують набагато більше кар’єрних перспектив. Більше того, дослідники вважають , що згодом компанії все частіше вводитимуть нові форми управління, в яких залишиться набагато менше контролю за працівниками.

    Передбачається, що керівники більше розраховуватимуть на особисту ініціативу працівників. І шанси на вдалий розвиток кар’єри у проактивних людей у ​​такій ситуації лише зростуть.

    5. Можливість покращити відносини з оточуючими

    Проактивність допомагає краще розуміти інших і швидше вирішувати конфлікти. Адже люди з такою навичкою допускають різні варіанти розвитку ситуації, а несподіванки вважають різновидом норми. Тому вони готові до того, що опонент відстоюватиме іншу точку зору.

    Якщо станеться конфлікт , проактивна людина, як і будь-яка інша, може образитися, засмутитися і не захотіти розмовляти з опонентом. Але коли сильні емоції відступлять, він тут же почне шукати способи вирішити проблему. Саме такі люди часто знаходять компроміси, які допомагають домовитися навіть із запеклим противником.

    У результаті проактивність дозволяє створити імідж об’єктивної та відповідальної людини, до того ж уважної до інших. Все це допомагає покращити і робітники, і особисті стосунки.

    6. Здатність швидше адаптуватися до змін

    Світ часом змінюється настільки швидко, що правила та прийоми, актуальні ще вчора, сьогодні вже перестають працювати. Проактивність допомагає залишатися гнучким і швидше адаптуватися до того, що відбувається.

    Тут знову працює вміння сприймати несподівані повороти як розвиток подій. Ну а навичка прораховувати різні варіанти дій допоможе не впасти в ступор або швидше вийти з нього у разі найсерйозніших змін.

    У результаті проактивні люди набувають здатності помічати будь-які, навіть не найочевидніші можливості. А якщо таких не видно, самі намагаються їх створювати. Звичайно, проактивність не перетворює звичайну людину на всемогутнього супергероя, але дозволяє не опускати руки і вірити у вдалий результат у будь-яких ситуаціях.

    7. Можливість зменшити негативний вплив стресу

    Якщо у складній ситуації людина не знає, що робити, і почувається безпорадною, стрес посилюється. Якщо на будь-який випадок готовий алгоритм дій, він почувається впевненіше. Нехай навіть цей план складається з одного пункту: «Спочатку заспокоїтися , а потім проаналізувати, що ми можемо зробити — варіанти точно знайдуться». Почавши діяти, людина зменшує тривожність і рідше виявляється у владі безпорадності. Отже, йому буде легше пережити стресову ситуацію.

    І ще один важливий момент: проактивність часто супроводжує оптимізм. А він не лише допомагає легше пережити стресові ситуації, а й дозволяє успішно протистояти серйозним хворобам. Дослідження показують : у проактивних пацієнтів із ВІЛ, які шукали інформацію про те, як покращити ситуацію, та були налаштовані позитивно, розвиток захворювання сповільнювався.

    Тож явно має сенс бути проактивним оптимістом .

    Як розвивати проактивність

    Правила дуже прості, і ви, напевно, про них чули. Головний секрет – постійна практика проактивної поведінки.

    • Аналізуйте, як можуть розвиватись події. Як правило, ми і так робимо це  інтуїтивно . Але можна не обмежуватися першими варіантами, які спадають на думку, а свідомо уявити більше можливих результатів, причому звернути увагу на довгострокову перспективу. І подумати, як ви діятимете, якщо ситуація розвиватиметься саме за такими сценаріями.
    • Ставте цілі та передбачайте кілька способів їх досягнення. Така навичка допоможе не опускати руки, якщо щось йде не так. Коли у вас є тільки один план, ви можете розгубитися, якщо він не спрацює. Але коли їх кілька, ви зможете не переживати і відразу взятися за реалізацію другого варіанту. А потім, якщо знадобиться, і наступних. Головне — діяти одразу, як ви склали план, а не чекати кращого моменту до нескінченності.
    • Шукайте сприятливі здібності. Нехай вам спочатку здасться, що шансів на здійснення вашої мрії немає. Подумайте, яка дія наблизила б вас до неї хоча б на крок і зробіть її. А потім ще один. Рано чи пізно почнуть з’являтися нові можливості і вашим завданням буде постаратися їх помітити і використовувати. Але навіть якщо не вийшло — не падайте духом. Це лише в кіно та книгах герою пропонується лише один шанс. Як правило, у житті їх набагато більше.
    • Не бійтеся робити помилки. Це уточнення до всіх попередніх пунктів. Коли ви рухатиметеся до мети, на якомусь етапі все неодмінно піде не так. Головне – не вважати себе невдахою. Корисніше зробити висновки, розібратися, у чому помилка , вибрати інший варіант дій і продовжувати рухатися до мети. А якщо ви не впевнені, чи правильно збираєтеся вчинити, не поспішайте з рішенням. Можна сказати собі чи іншим: «Я подумаю про це», і повернутися до проблеми пізніше.
    • Шукайте позитивні приклади. Якщо успіху змогли досягти інші, то це під силу і вам. Ні, ви зовсім не повинні точно повторювати чийсь шлях. Можливо, ви дістанетеся до своєї мети зовсім іншим способом. Але для натхнення та мотивації буде корисно використовувати історії успіху людей, які починали приблизно з тих самих стартових позицій, що й ви.

    Проактивність – навичка, яку можна розвинути. Ну а для цього важливо не думати, що обставини завжди сильніші, а намагатися у будь-якій ситуації шукати шляхи до реалізації своїх цілей.



    • інші новини