Наскільки піст корисний для вашого здоров’я

    175

    Для початку прояснимо пару моментів. По-перше, піст — це суто релігійна практика. І зазвичай люди дотримуються його не для здоров’я тіла, а для здоров’я душі. По-друге, піст посту різниця: правила сильно залежать і від релігії, і від пори року.

    Можливо, саме тому вплив посту на здоров’я до ладу не вивчався. Але деякі висновки можна зробити на підставі досліджень короткострокових наслідків голодування , сироїдіння, вегетаріанства та веганства. Адже той же Великий піст передбачає виключення алкоголю, м’яса та молочних продуктів, а також сироїдницькі та голодні дні.

    Яку користь здоров’ю може принести пост

    Як ми вже писали, на дослідження тут спиратися не доводиться. Тому всі переваги суто гіпотетичні.

    Можливо, підтримає печінку, серце та судини

    Оскільки піст прибирає з раціону досить шкідливі речі, такі як алкоголь і червоне м’ясо, для когось він може бути корисним не лише з духовної точки зору. Якщо людина у звичайний час не особливо стежить за харчуванням та способом життя, помірність принесе користь всьому організму. Насамперед —  печінки та серцево-судинної системи. Але сильно розраховувати на це все ж таки не варто, адже навіть найдовший, Великий піст триває всього сім тижнів.

    Можливо, покращиться травлення

    У деякі дні посту можна їсти лише сиру, необроблену їжу, переважно овочі. Завдяки цьому, швидше за все, стілець стане частіше та м’якше. Справа в клітковині, яка полегшує транзит калу кишечником.

    Тож якщо до цього були проблеми — запори, такі дні допоможуть їх вирішити.

    Можливо, знизиться рівень цукру

    Цукор точно знизиться в голодні дні, тому що новий не надходитиме, а запаси глікогену будуть витрачатися для потреб організму. Але він знову підніметься, якщо в харчуванні переважатимуть вуглеводи, наприклад солодкі каші та хліб замість бобових та овочів.

    Можливо, покращиться настрій

    Короткочасне голодування  змінює баланс медіаторів – речовин, які регулюють у мозку нервову передачу. В результаті може покращитись настрій, наприклад, при депресії та деяких інших розладах.

    Зміниться вага

    Через обмеження м’яса та молочки люди починають експериментувати із харчуванням. Наприклад, шукають пісні рецепти  та відкривають для себе овочі та бобові, яких у звичайному раціоні було мало. А це може допомогти знизити вагу.

    Але ті, хто просто переходить на швидкі вуглеводи, швидше за все, лише наберуть зайві кілограми та не отримають користі.

    Можливо, зникнуть проблеми з газами

    Багато людей не знають, що вони мають непереносимість молочних продуктів, тому що вона не проявляється так сильно, щоб здавати аналізи. Для них піст – шанс оцінити своє самопочуття. Можливо, вдасться помітити покращення — наприклад, поменшає газів.

    Але треба пам’ятати: їх може стати і більше, якщо з незвички почати налягати на сирі овочі та бобові.

    Можливо, очиститься шкіра

    Хоча продукти самі по собі не викликають прищі, якийсь вплив на стан шкіри дієти все ж таки надають . Тому, наприклад, виняток молока може зменшити у деяких людей кількість висипів на обличчі та спині . Але сильно розраховувати на це не варто: підтримка чистоти шкіри потребує більших зусиль, ніж зміна харчування на короткий термін.

    Кому може зашкодити піст

    Достеменно відомо , що голодувати та урізати продукти групами не потрібно:

    • дітям, тому що їхні тіла багато енергії витрачають на зріст;
    • вагітним і тим, хто годує, тому що їм необхідне збалансоване харчування;
    • людям з порушеннями обміну вуглеводів, наприклад діабетом , тому що це може призвести до коливань рівня глюкози;
    • страждаючим серповидноклітинною анемією, тому що у них вищі потреби в білку;
    • людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, тому що у них може не бути потрібного запасу поживних речовин, а отже, симптоми дефіциту з’являться раніше.


    • інші новини