Які обстеження потрібно проходити жінкам, які дбають про своє здоров’я

    65

    Які обстеження потрібно проходити жінкам, які дбають про своє здоров’я. Це не лише огляд гінеколога та мамографія.

    Консультації спеціалістів

    1. Гінеколог

    Коли нічого не турбує, показуватися лікареві все одно варто хоча б раз на рік. Він перевірить наявність ерозій, доброякісних пухлин – папілом та кондилом, візьме аналіз мікрофлори піхви. Щоб мазок показав коректний результат, потрібно дочекатися кінця місячних та перед візитом до гінеколога на 1–2 дні утриматися від сексу. У день прийому не можна користуватися антибактеріальним милом і приймати антибіотики, а за три години до мазка небажано ходити в туалет. Зміни флори можуть говорити про запальні процеси органів малого тазу. У такому разі лікар порекомендує лікування.

    Крім того, після початку інтимного життя всім жінкам потрібно додатково складати мазок на цитологічне дослідження. Це необхідно, щоб вчасно зловити небезпечні зміни у шийці матки.

    2. Дерматолог

    Особливо чуйними до свого здоров’я слід бути людям зі світлою шкірою, рудим кольором волосся, великою кількістю ластовиння і родимок. Якщо знайшли себе у списку, щорічно обов’язково показуйтеся лікарю. Він перевірить підозрілі ділянки дерматоскопом – спеціальним приладом, який дозволяє отримати збільшені зображення шкіри та виявити перші, непомітні людському оку, ознаки меланоми. До речі, на ймовірність розвитку злоякісного новоутворення впливають спадковість, травми шкіри та опіки 3–4 ступеня.

    Жінкам не із групи ризику рекомендують регулярно оглядати родимки самостійно. Насторожити повинні зміна розміру, кровотеча, скоринки, свербіж та біль. Небезпечними є плями неоднорідного кольору з нерівними або асиметричними краями. Якщо родимка змінилася хоча б за одним параметром, потрібно одразу звернутися до лікаря.

    3. Кардіолог

    Його теж потрібно відвідувати щорічно. Хоча б для того, щоб зробити ЕКГ, послухати серцевий ритм та виміряти тиск. Крім цього, базового мінімуму кардіолог може визначити ризик розвитку ішемічної хвороби серця або інфаркту в найближчі 10 років. Складаючи прогноз, лікар враховує багато факторів: стать, вік, вагу і навіть пристрасть до нікотину. Тому для повної картини на прийом варто захопити результати аналізу на рівень холестерину в крові та показники тиску, отримані у різні дні.

    До речі, звичка користуватися тонометром будинку допоможе вчасно виявити ще один небезпечний стан гіпертонію. Справа в тому, що підвищений тиск часто себе не проявляє, але в результаті призводить до інших хвороб: від ниркової недостатності до інсульту. Виявити проблему можуть навіть у 30 років, тому вимірювати показники кілька разів на рік потрібно всім. Якщо прилад іноді показує 140/90 і вище – це привід звернутися до лікаря.

    Аналізи

    1. На рівень глюкози у крові

    Робити його слід раз на рік, щоб упіймати цукровий діабет. Кров можуть взяти з пальця, але дослідження венозної – точніше. Приходити в лабораторію потрібно натщесерце , але дозволяється випити трохи води без газу. Напередодні дослідження рекомендують виключити алкоголь, жирну, гостру та смажену їжу. Результат від 6,1 до 6,9 ммоль/л вказує на предіабет. Це означає, що порушення вуглеводного обміну вже відбулися, але показник ще не настільки високий, щоб говорити про захворювання.

    Цукор може підстрибнути під час вагітності. Це явище називається гестаційний діабет . Часто проблему знаходять не через скарги пацієнтки, а саме за результатами аналізів, тому важливо вчасно проходити пренатальні скринінги. Як правило, після пологів рівень глюкози знижується, але в майбутньому у жінки та її дітей вища ймовірність розвитку діабету II типу.

    2. На рівень холестерину у крові

    Цей аналіз також треба здавати щороку. Нормою вважається результат від 31 до 5 ммоль/л. Якщо концентрація холестерину вища, лікар може призначити додаткові обстеження, щоб унеможливити ризик інфаркту та інсульту. Правила підготовки стандартні: легка вечеря без алкоголю та жодного сніданку, доки лаборант не візьме кров.

    Без обстеження розпізнати збої у роботі організму з вини холестерину досить складно. Іноді прихованими ознаками можуть бути невеликі жовті вузлики на повіках, біль у серці, стрибки артеріального тиску, судинні зірочки на ногах. Такі симптоми не варто ігнорувати, краще одразу записатися до фахівця.

    3. На гормони щитовидної залози

    Вона регулює обмін речовин, підтримує серцево-судинну та репродуктивну системи. Порушення гормонального фону можуть сильно вплинути на самопочуття та стан здоров’я. Тому щорічно треба здавати аналіз крові — у нормі рівень тиреотропного гормону перебуває у межах 0,4–4,0 мед/л. Окрім звичайної підготовки, напередодні обстеження рекомендується скасувати тренування та фізіотерапевтичні процедури.

    Відхилення в роботі щитовидної залози зустрічаються у жінок у 5-8 разів частіше, ніж у чоловіків. Збої інколи провокують інфекції, сильний стрес, неправильне харчування. Дратівливість, поганий сон, блідість, тремор, часті запори, втрата ваги – типові симптоми гормональних порушень. До речі, з віком ризик збільшується — проблеми мають 10% жінок старше 50 років.

    Покази

    1. Рака молочної залози

    Це найпоширеніший вид онкологічних захворювань. У нас його щороку знаходять у 70 тисяч пацієнток. Якщо пухлина невелика і лікування почалося вчасно, шанси одужати є у 90% випадків. У групі ризику знаходяться жінки, які ніколи не народжували і не годували грудьми, у яких рано почалася менструація або пізно настав клімакс. Ще один фактор – мутації в генах BRCA1 та BRCA2, які можуть передаватися у спадок. Тому після 40 років лікарі рекомендують раз на два роки робити мамографію.

    Часто жінки можуть виявити новоутворення. Для цього достатньо раз на місяць на 5-12 день циклу оглядати груди. Заліза має бути однакового розміру та форми, соски — перебувати на одному рівні, не мати ущільнень, виразок та інших підозрілих змін. Стоячи і лежачи на спині, потрібно обмацати груди круговими рухами від соска до зовнішнього краю і переконатися, що ніде немає кульок або твердих утворень, а лімфовузли в пахвах не збільшені.

    2. Рака толстой кишки

    На перших стадіях хвороба може розвиватися безсимптомно, і часом виявити пухлину вдається лише за метастазами в інших органах. Тому після 40 років потрібно проходити скринінг раз на два роки, а після 65 ще частіше – раз на рік. Для цього належить здати аналіз калу на приховану кров. Результати дослідження допомагають виявити не лише рак, а й інші захворювання: виразку, геморой, туберкульоз кишківника.

    Ризик розвитку пухлини підвищують малорухливий спосіб життя та неправильне харчування – наприклад, надмірна любов до жирного та солоного. Уважним до свого здоров’я потрібно бути людям, які мають хронічні запальні процеси в кишечнику — виразковий коліт та хвороба Крона.