Як вибрати монітор

    285

    Докладно про те, на які характеристики варто звернути увагу.

    Підберіть діагональ та співвідношення сторін

    Визначаючи розмір, варто враховувати відстань до екрана, а також рівень якості контенту, який повинен відображати монітор. Чим ближче до дисплея, тим помітнішими є всі недоліки зображення.

    Висока роздільна здатність дає більш чітку картинку, але при цьому зростає рівень вимог до відеокарти . Для великих моделей знадобиться відповідне залізо, якщо ви сидітимете близько до монітора.

    Ось яка діагональ може бути:

    • від 19 до 22 дюймів – діагоналі бюджетних пристроїв для офісу. Для дому та роботи з графікою навряд чи підійдуть.
    • 23-24 дюйми – досить популярні діагоналі серед офісних і домашніх моделей. Зазвичай такі екрани мають роздільну здатність Full HD і підходять для більшості повсякденних завдань.
    • 27 дюймів  — найпоширеніший варіант, який часто використовується в ігрових та професійних пристроях.
    • 29-30 дюймів – діагоналі популярних ультрашироких моделей.
    • 31,5-32 дюйми – оптимальний розмір для масштабування роздільної здатності 4К (3 840 × 2 160 пікселів).
    • 34 дюйми – діагональ ультрашироких моніторів з підтримкою роздільної здатності 3 440 × 1 440 пікселів. Часто це вигнуті моделі, призначені для занурення в ігри.
    • 37,5-38 дюймів – діагоналі ультрашироких пристроїв з підтримкою 4К.
    • 42, 43 та 49 дюймів – це розміри широких моделей, які можна використовувати замість пари невеликих екранів для максимального занурення в ігри та для роботи з кількома програмами одночасно.

    Так, для роботи з фотографіями, відео та графікою підійде діагональ від 27 дюймів. При такому розмірі можна зручно використовувати редактори типу Photoshop, розмістивши всі необхідні інструменти на екрані.

    Найпоширеніший варіант співвідношення сторін у моніторах – 16:9. Він підходить для більшості завдань, включаючи ігри, фільми та робочі справи. Є також менш відомий формат – 16: 10.

    А серед ігрових та професійних пристроїв популярне співвідношення 21:9 (Ultra Wide). Ще ширші моделі виробляють у форматах 32: 9 і 32: 10. Зазвичай це дисплеї вигнутої форми із зазначеними вище діагоналями 43 або 49 дюймів.

    Визначтеся з роздільною здатністю

    Від роздільної здатності залежить рівень деталізації картинки. Формат HD вже застарів, а ультимативний 8К поки що зустрічається рідко. На даний момент варто вибирати між Full HD, 2K та 4К.

    Повністю розкритися монітор з високою роздільною здатністю може лише при роботі з відповідним вмістом та наявності потужного комп’ютера. При виборі варто орієнтуватись на ці актуальні варіанти:

    • 1 920 × 1 080 (Full HD) — все ще найпоширеніший варіант. Більшість контенту доступна саме в 1080p.
    • 1920 × 1200 – Full-HD-монітори зі співвідношенням сторін 16: 10.
    • 2 560 × 1 080 — один із дозволів в ультрашироких моніторах.
    • 2560 × 1440 (2K, QHD) — проміжний варіант між Full HD і 4K. Добре підходить для ігор на не найпотужніших ПК, а також для обробки фотографій .
    • 3 440 × 1 440 (UWQHD) — роздільна здатність широкоформатних моделей. Найкраще розкривається в іграх.
    • 3840 × 1600 – дозвіл ультрашироких моніторів діагоналлю від 37,5 дюйма.
    • 3 840 × 2 160 (4K, UHD) – у майбутньому стане заміною найпопулярнішого Full HD. Поки що його поширення обмежує рівень вимог до начинки ПК.
    • 5 120 × 2 880 (5K) — роздільна здатність дорогих професійних пристроїв. Маркування 5К використовують також для подовжених моніторів, які чітко не відрізняються від 4К-моделей.
    • 6 016 × 3 384 (6К) — роздільна здатність моніторів Apple Pro Display XDR.
    • 7 680 × 4 320 (8K) — цей дозвіл на даний момент підтримує незначну кількість ігрових та професійних моніторів. Використовується у моделях з великою діагоналлю.

    Для оцінки чіткості дисплея застосовується характеристика pixels per inch (PPI) або кількість точок на квадратний дюйм. Для сучасних моделей цей параметр варіюється від 70 до 300. Бюджетні пристрої та монітори середнього цінового сегмента зазвичай працюють на 80-90 PPI. Цього достатньо для ігор, перегляду фільмів та повсякденних завдань.

    Для роботи з графікою краще вибирати пристрої із показником приблизно від 120 PPI. На такому екрані вже складно розрізнити пікселі з відстані 70-80 см. За наявності відповідного бюджету для професійних візуальних завдань варто використовувати дисплей з 200 PPI або вище.

    Виберіть технологію матриці

    Виробники застосовують різні технології, які відрізняються якіснішою перенесенням кольорів або високою швидкістю відгуку. Вибір залежить від цілей використання. На даний момент усі монітори мають матриці типу LED чи OLED.

    LED

    Технологія заснована на рідких кристалах. Це модифікований варіант LCD із підсвічуванням на світлодіодах замість флуоресцентних ламп. Такий підхід дозволяє випускати більш тонкі пристрої, порівняно зі старими моделями. При цьому решта конструкції не відрізняється від ранніх версій РК-дисплеїв.

    LED панелі на даний момент найбільш поширені. Вони мають різновиду, які різняться розташуванням кристалів у матриці. Ось вони:

    • TN – застаріла технологія, яка застосовується в офісних та кіберспортивних моделях. У таких моніторів досить посередня передача кольору і малі кути огляду. Але TN-матриці здатні працювати з невеликим часом відгуку, тому ігрові монітори з високою частотою оновлення часто збирають на таких панелях.
    • IPS – ці матриці забезпечують хороші кути огляду та якісну кольоропередачу. Але контрастність не дуже висока, чорний колір при слабкому освітленні схожий на сірий.
    • VA — поєднує високу швидкість відгуку та хорошу передачу кольору. При цьому такі дисплеї можуть мати проблеми з кутами огляду. Поширений варіант в ігрових моделях, для перегляду відео цілком підійде.

    Один із важливих показників якості матриці – розрядність, або бітність. Це може бути 6, 8 або 10 біт на канал, що дає, відповідно, 262144, 16777216 або 1073741824 кольору. У LED-моніторів є характеристика 6 Bit + FRC або 8 Bit + FRC. Це означає, що бітність підвищується програмним способом. З технологією Frame Rate Control (FRC) кольори виглядають краще. Але повноцінна модель на 8 або 10 біт буде помітно якісніше передавати переходи між відтінками, ніж варіант із меншою розрядністю та FRC.

    OLED

    Більш сучасною, в порівнянні з LED, є технологія, в основі якої органічні світлодіоди. Їм не потрібне підсвічування вони самі випромінюють світло при подачі струму і здатні повністю відключатися. OLED-монітори виділяються гарною передачею кольору, контрастністю, швидким відгуком і великими кутами огляду.

    При цьому OLED-матриці поступаються LED-дисплеям в яскравості, схильні до «вигоряння» пікселів і коштують помітно дорожче. Монітори на основі цієї технології підійдуть для покупців із об’ємним бюджетом.

    Врахуйте тип підсвічування

    У всіх моніторах, крім OLED, використовується світлодіодне підсвічування матриці. На даний момент виробники на додаток до стандартних варіантів LED застосовують також покращені технології:

    • Nano IPS — технологія компанії LG, завдяки якій на світлодіодах, що підсвічують, відсікаються паразитні відтінки. Це помітно покращує передачу кольору в порівнянні зі звичайними версіями LED.
    • QLED  – популярний стандарт компанії Samsung, що розширює колірне охоплення LCD-монітора. У цій технології використовуються сині світлодіоди, які формують недостатні для RGB червоний і зелений кольори за допомогою шару з квантовими точками.
    • Mini-LED – підсвічування на міні-світлодіодах з локальним затемненням пікселів і високою яскравістю. Поки що застосовується лише у дорогих моніторах.

    Визначтеся з частотою оновлення екрана та часом відгуку

    Швидкість оновлення екрана за секунду вимірюється в герцах (Гц, Hz). Чим вище частота, тим плавнішими будуть динамічні моменти, наприклад, у відеоіграх. Ось які варіанти є актуальними:

    • 60-75 Гц – найпоширеніші показники в більшості моніторів. Такої частоти достатньо виконання всіх повсякденних завдань.
    • 100-120 Гц – діапазон, який часто зустрічається в ультрашироких пристроях. Підходить для перегляду фільмів та консольного геймінгу.
    • 144 Гц – частота оновлення, яка вважається мінімально необхідною для комфортної гри в динамічних шутерах та інших подібних проектах, де важлива швидкість реакції.
    • 240 Гц і вище – рівень для професійних кіберспортивних моделей.

    Відгук монітора – це мінімальний час у мілісекундах (мс), який необхідний пікселю для зміни яскравості. Показник дуже важливий для динамічних змагальних ігор. Може бути:

    • менше 1 мс – зустрічається у дорогих кіберспортивних моделях;
    • 1 мс – рівень гарного ігрового монітора;
    • 4-8 мс – час відгуку, який підходить для перегляду фільмів та роботи;
    • 10 мс і більше — показник для звичайних повсякденних завдань, ігор цього точно буде мало.

    Оцініть яскравість та контрастність дисплея

    Яскравість — максимальний рівень білого, який може відображати пристрій. Показник вимірюється в кд/м2 або нитках – ці значення еквівалентні. Для якісного відтворення HDR необхідно щонайменше 500 нит, а професійної обробки HDR-контенту — від 1 000.

    При виборі монітора можна зустріти такі цифри:

    • 200 нит – мінімальний поріг яскравості бюджетних моделей. На такому моніторі некомфортно працюватиме при інтенсивному освітленні.
    • 250–350 нит — найпоширеніший діапазон яскравості сучасних моніторів. Такого рівня достатньо для закритих приміщень та виконання більшості повсякденних завдань.
    • 400-600 нит – показник дисплеїв з початковим рівнем відображення HDR.
    • 1000 нит і більше використовують у дорогих професійних моніторах для роботи з HDR-контентом.

    Від статичної контрастності залежить насиченість чорного кольору. Що цей показник, то краще деталізація зображення. Дуже високі значення (20 000 000 : 1) виробники моніторів вказують на динамічній контрастності, але не варто враховувати як основну характеристику під час виборів монітора. Можна орієнтуватися такі співвідношення:

    • До 600:1 – мінімальна контрастність, характерна для моніторів на TN-матриці. Для роботи із графікою не підходить.
    • Від 700: 1 до 1500: 1 – звичайна контрастність IPS-матриць.
    • Від 2500: 1 до 4000: 1 – типова контрастність VA-матриць.
    • 5 000 : 1 і більше  – високий показник, доступний у OLED-дисплеях.

    Дізнайтесь про підтримку HDR

    Технологія розширеного динамічного діапазону HDR дозволяє дисплеям детально відображати одночасно світлі та темні ділянки зображення, не втрачаючи контрастності та яскравості. Стандарт включає кілька рівнів:

    • DisplayHDR 400 – початковий показник з максимальною яскравістю 400 нит на 8-бітній матриці. На цьому рівні технологія локального підсвічування може не застосовуватися, тому ефект HDR не буде помітним.
    • DisplayHDR 600 – рівень з яскравістю 600 нит, 10-бітною матрицею і локальним підсвічуванням.
    • DisplayHDR 1000 – показник топових професійних моніторів з максимальною яскравістю 1 000 нит, 10-бітною матрицею та високими вимогами до системи підсвічування.

    Врахуйте колірне охоплення

    Колірне охоплення – це діапазон кольорів, які може відобразити монітор. Найчастіше в характеристиках дисплеїв зустрічаються абревіатури sRGB, Adobe RGB та DCI-P3. Ці стандарти розрізняються за вимогами та сферою використання. sRGB – найпоширеніший варіант, з яким працює більшість моделей.

    Вибираючи монітор, орієнтуйтеся на що:

    • Нижче 70% sRGB — слабка передача кольору, зазвичай властива TN‑матрицям.
    • 90-95% sRGB – підходить для домашнього використання, але для професійної діяльності цього недостатньо.
    • 100% sRGB – рівень для дизайну та роботи з фотографіями.
    • Adobe RGB  — широкий колірний простір. Зазвичай воно застосовується до роботи з друкованою продукцією. Монітори поліграфії можуть відображати до 99,5% Adobe RGB.
    • DCI‑P3 — стандарт для проекторів у цифрових кінотеатрах, адаптований для моніторів. Він має широкий колірний охоплення: 130% sRGB і 45,5% всього видимого людським оком спектру. Цей колірний простір часто використовується на екранах Apple.

    Вивчіть доступні роз’єми

    Нині кількість портів у моніторах скоротилася до мінімуму. Відео та звук передаються по роз’ємах HDMI, тому фактично потрібно лише переконатися, що їх вистачить для всіх пристроїв . Проте є кілька нюансів, на які також варто звернути увагу:

    • VGA (D-SUB) – це застарілий аналоговий роз’єм, який ще використовується у бюджетних пристроях.
    • DVI (DVI-I, DVI-D) встановлений майже у всі сучасні моделі. Досить якісно та швидко передає сигнал. Модифікація DVI‑I підтримує аналогову та цифрову передачу, а DVI‑D працює лише з «цифрою».
    • HDMI — популярний стандарт, який має більшу пропускну здатність у порівнянні з DVI. Підтримує всі дозволи до 4К. Може передавати одночасно відео- та аудіосигнали.
    • DisplayPort – актуальний і ефективний роз’єм, що також передає відразу і відео , і аудіо. Він має більшу пропускну здатність у порівнянні з HDMI.
    • Thunderbolt 3 – стандарт компанії Apple з високою пропускною здатністю.

    Дізнайтесь про технології динамічного оновлення

    Динамічне оновлення або адаптивна синхронізація зображення поєднує оновлення екрана з кількістю кадрів, що видаються відеокартою. Ця система потрібна для зменшення затримок у передачі сигналу та усунення розривів у зображенні. Ось які варіанти можуть бути:

    • G‑Sync має три версії: G‑Sync Compatible, G‑Sync та G‑Sync Ultimate. Перша функціонує через DisplayPort, а дві інші використовують апаратну обробку із спеціальним чіпом. Технологію створила компанія NVidia для відеокарт.
    • FreeSync працює через інтерфейси DisplayPort та HDMI. Тут також є три версії: FreeSync, FreeSync Premium та FreeSync Premium Pro. Для останніх двох потрібна роздільна здатність не нижче Full HD і частота оновлення не менше 120 Гц. У Pro‑версії додатково є функція HDR. Стандарт використовується у відеокартах від AMD.

    Вивчіть додаткові характеристики

    Вигнутий дисплей посилює ефект занурення в ігровий процес. Картинка здається більш реалістичною, з обох боків немає спотворень. Але для цього потрібно сидіти точно в центрі екрану. Тому такі монітори зазвичай не підходять для комфортного перегляду фільмів .

    Глянцеві екрани сильно відблискують, але при цьому краще передають кольори. Матове покриття позбавляє відблиску, але його основна проблема – низька насиченість картинки. Вибір залежить від розташування столу з монітором у кімнаті щодо джерела світла.

    Більшість актуальних дисплеїв мають системи захисту. Характеристика Flicker-Free означає відсутність шкідливого для очей мерехтіння. Позначка Low Blue Light вказує на знижене випромінювання синього світла зменшення зорового навантаження.

    Сенсорні монітори знадобляться для навчання, проведення презентацій та як додатковий екран у професійній роботі. Найчастіше вони підтримують максимум роздільну здатність Full HD для балансу між якістю, зручністю та вартістю.

    Деякі монітори вбудовують вихід на навушники, який підійде для повсякденного використання, якщо у вас немає зовнішньої звукової карти або не вдається підключити провідну модель до системного блоку. USB-концентратор також дозволяє підключати через екран до комп’ютера клавіатури, миші та інші периферійні пристрої.

    Підставка монітора може бути регульованою за висотою та нахилом, а також повертатися на 90°. Встановлення в портретний режим знадобиться програмістам, аналітикам, інженерам та трейдерам. У бюджетних моделях зазвичай можна змінювати лише нахил дисплея.

    Майже всі монітори мають кріплення VESA, яке дозволяє підвісити пристрій на стіну або встановити на кронштейн. Найпоширеніші стандарти — VESA 100×100 мм та 75×75 мм.