Як вибрати хороший зволожувач повітря для квартири та приватного будинку

    9

    Розбираємось з характеристиками та особливостями, на які варто звернути увагу.

    Навіщо потрібен зволожувач повітря

    Зволожувач повітря допомагає підтримувати рівень вологості у приміщенні на рівні 40-60%. Це оптимальний діапазон , при якому шкіра, волосся та слизова оболонка в носі, горлі та очах почуваються нормально.

    Сухе повітря шкідливе не тільки для людей. Меблі, дерев’яні та шкіряні вироби при вологості нижче 30% можуть почати сохнути та тріскатися.

    Які бувають зволожувачі

    Зволожувачі бувають трьох типів: парові, традиційні та ультразвукові. У кожного з них своя технологія роботи, плюси та мінуси.

    Парові зволожувачі

    Працюють за принципом звичайного чайника: нагрівають воду до кипіння і віддають у вигляді пари. Такі пристрої дуже швидко збільшують вологість у приміщенні, і це їхня головна перевага.

    Однак є й мінуси: парові зволожувачі споживають багато електрики та можуть перегріти повітря у кімнаті. Крім того, вони вимагають обережного поводження: пара може обпалити, особливо якщо в будинку є діти чи домашні тварини . Пристрої найбільше підходять для використання у великих приміщеннях або там, де потрібно швидко підняти рівень вологості.

    Традиційні зволожувачі

    Традиційні зволожувачі випаровують воду природним шляхом. Усередині приладу є вентилятор, який проганяє повітря через вологі фільтри або картриджі, а потім віддає вологу у навколишнє середовище. Цей тип зволожувача працює дуже тихо і не вимагає великої кількості електроенергії, але збільшує вологість набагато повільніше за інші види.

    Пристрої зазвичай використовують у невеликих та середніх кімнатах. Вони добре підходять для підтримки комфортного рівня вологості протягом дня.

    Ультразвукові зволожувачі

    Ультразвукові зволожувачі – це лідери серед сучасних моделей. У них вода потрапляє на платівку, що коливається з дуже високою частотою. Над платівкою утворюється дрібнодисперсний туман , який видується назовні вентилятором. Зовні краплі туману випаровуються і таким чином відбувається зволоження.

    Плюси таких пристроїв – невелике споживання електроенергії та висока продуктивність. Однак є важливий момент: в ультразвукові зволожувачі потрібно заливати дистильовану або добре очищену воду . В іншому випадку на меблів та інших поверхнях може з’явитися білий наліт через мінерали, що містяться у водопровідній воді.

    Чим зволожувач відрізняється від очищувача та миття повітря

    Ультразвукові та традиційні зволожувачі оснащені вентилятором, що проганяє повітря через прилад. Якщо на вході перед вентилятором поставити якийсь фільтр, то вийде найпростіший очисник повітря .

    Очищувач не лише зволожує повітря, а й чистить його. Однак щільний фільтр у пристрої створює сильний опір повітряному потоку та знижує продуктивність зволожувача. Тому для чищення повітря одночасно з його зволоженням частіше застосовують так звані миття повітря. Це традиційні зволожувачі з напівзануреними у воду барабанами, що обертаються, або пластинами.

    Миття повітря – це ідеальний варіант, якщо важливо не тільки зволоження, але і якісне очищення повітря. Частинки бруду, пил та сміття осідають на барабанах, а при їх обертанні – залишаються у воді. Пристрої працюють тихо та мають хорошу продуктивність очищення повітря.

    На що дивитися при виборі зволожувача

    Є кілька ключових параметрів, на які варто звернути увагу, перш ніж купувати зволожувач. Розберемо основні їх.

    Площа приміщення

    Зволожувач повинен відповідати площі кімнати, де ви плануєте його використовувати. Якщо кімната маленька – до 20 м2 , то вистачить компактного пристрою. Для великих приміщень від 40 м 2 вже потрібні потужніші моделі.

    Однак, орієнтуватися тільки на цей параметр не варто. Кожен виробник сам визначає, на яку площу розрахований його прилад і не всі роблять це чесно. Краще перевірте , чи підходить пристрій для вашого приміщення, через характеристики витрати води.

    Витрата води

    Показує, скільки води зволожувач випаровує за годину роботи. Чим вище витрата, тим швидше прилад підвищить вологість у приміщенні до потрібного рівня.

    Якщо вологість потрібно збільшити несильно – на 10-20%, вам вистачить приладу, що витрачає за годину 10 г води на кожен 1 м 2 приміщення зі стелями стандартної висоти. Але це актуально тільки для південних та приморських районів, де вологість взимку падає не так відчутно, а то й зовсім не змінюється.

    Для основної частини Росії характерний різко континентальний клімат із сухим повітрям та сильними морозами взимку. У цьому випадку варто підбирати зволожувач, виходячи з іншого співвідношення: 20 гр/год на 1 м 2 приміщення.

    Об’єм резервуару

    Показник визначає, як часто доведеться доливати воду. Виходьте з максимальної витрати води, помноживши його на потрібний час безперервної роботи. Добре, якщо зволожувач може пропрацювати на одній «заправці» до 12 годин — цього вистачить на ніч, і повітря буде зволожене, поки ви спите. Ще краще, якщо зволожувач може пропрацювати 24 години, тоді в нього буде достатньо доливати воду раз на добу.

    Продуктивність очищення повітря

    Якщо у зволожувачі є функція очищення повітря, зверніть увагу на цей параметр. Прийнято вважати, що з ефективної фільтрації повітря у приміщенні весь його обсяг має пройти через систему очищення щонайменше двічі на годину. Тому продуктивність очищення (в м 3 /год) має бути мінімум у 4–4,5 рази більшою, ніж площа приміщення у квадратних метрах. Наприклад, для кімнати 20 м 2 продуктивність очищення повинна бути на рівні 80-100 м 3 /год.

    Які опції зволожувача вивчити

    Сучасні зволожувачі пропонують безліч додаткових функцій, які можуть зробити їх використання ще комфортнішим.

    Дисплей

    Допоможе відстежувати роботу пристрою. На ньому може відображатися поточний рівень вологості, температура кімнати та інші параметри. Деякі моделі дозволяють через дисплей задавати необхідні налаштування та контролювати роботу приладу.

    Дезінфекція повітря

    Деякі зволожувачі не тільки зволожують повітря, а й очищають його від бактерій, алергенів та вірусів . Робиться це за допомогою кількох додаткових пристроїв.

    • Іонізатор насичує повітря негативними іонами. Опція спірна – користь негативних іонів для людини не доведена. З іншого боку, негативні іони справді пов’язують алергени та частинки бруду, сприяючи їхньому осіданню на підлогу. Але все при цьому залишається в кімнаті – без вологого прибирання вони незабаром знову опиняться в повітрі.
    • Озонатор створює озон , що ефективно знищує бактерії, віруси та неприємні запахи. Але ефективність озонаторів, вбудованих у зволожувач, зазвичай невелика: концентрації озону в них недостатньо для повної дезінфекції повітря в кімнаті. Якщо вам потрібна дезінфекція, краще придбати спеціалізований прилад — озонатор.
    • Ультрафіолетова лампа вбиває бактерії та віруси у воді, перш ніж вона випарується у повітря. Дуже корисна опція, оскільки в баку зволожувача часто заводяться бактерії. Якщо УФ-лампи немає, бак необхідно ретельно мити з засобами для чищення один раз на 1-2 тижні.

    Тип фільтра

    Фільтри у зволожувачах допомагають боротися із різними видами забруднень.

    • HEPA-фільтр – підходить для боротьби з пилом, алергенами, пилком і навіть бактеріями. Фільтр із рівнем захисту Р12 ловить до 99,97% частинок розміром від 0,3 мікрометра.
    • Водяні фільтри – ефективні та не потребують заміни, потрібно лише періодично зливати брудну воду.
    • Механічний фільтр – це звичайна сітка, яка затримує великі частки на зразок вовни та пуху.
    • Вугільний фільтр – вбирає запахи і гази, наприклад формальдегід і аміак, робить повітря чистішим і приємнішим.
    • Електростатичний фільтр – притягує пил та алергени за допомогою електричного заряду. Ловить дрібні частинки і легко миється.
    • Каталітичні фільтри – розщеплюють шкідливі хімічні сполуки, такі як чадний газ та бензол. Такий фільтр стане в нагоді тим, хто живе в місті з поганою екологічною обстановкою.
    • Формальдегідні фільтри – спеціально створені для боротьби з токсичним формальдегідом, що виділяється з меблів та будматеріалів. Якщо після ремонту чи купівлі нових меблів відчувається хімічний запах, цей вид фільтрів може допомогти.

    Гігростат

    Це функція автоматичного контролю за вологістю. Зволожувач сам визначає поточну вологість у приміщенні та включається лише тоді, коли вона опускається нижче заданого рівня. Це зручно, тому що можна не турбуватися про те, що зволожувач працюватиме без потреби. Але майте на увазі, що гігростат вимірює вологість безпосередньо поруч із зволожувачем, а там вона завжди буде на 10–20% вищою, ніж у решті кімнати.

    Ароматизація

    Деякі зволожувачі підтримують функцію ароматизації – додавання ефірних олій у повітря. Це дозволяє створити приємну атмосферу в будинку та покращити настрій.

    Управління зі смартфона та підключення до розумного будинку

    Для тих, хто любить все контролювати телефон, є моделі з можливістю підключення до Wi-Fi. Так можна налаштувати роботу гаджета за розкладом або керувати зволожувачем віддалено.

    Найпросунутіші моделі можна включити в систему розумного будинку. Наприклад, якщо у вас є інша кліматична техніка, ви зможете автоматизувати роботу, створюючи ідеальний клімат у приміщенні під свої запити.

    Як доглядати за зволожувачем, щоб він пропрацював довше

    Щоб зволожувач служив довго, важливо правильно його доглядати . Регулярно мийте резервуар для води, щоб уникнути появи цвілі та нальоту. Використовуйте дистильовану або очищену воду, щоб на деталях приладу не накопичувалися солі. Особливо це важливо для ультразвукових та парових моделей.

    І, нарешті, не забувайте міняти фільтри, якщо вони є, та чистити зволожувач від пилу.