Пошук роботи може викликати стрес навіть у впевненої в собі та своїх професійних навичках людини. Але сором’язливому претенденту може бути ще складніше. Адже впевненості йому й бракує. Розповідаємо, як таким людям зробити процес пошуку роботи менш дискомфортним.
Вважайте сором’язливість не мінусом, а важливою перевагою
Спочатку ця порада може спричинити опір. Адже саме сором’язливість часом змушує нас губитися , заїкатися і виглядати на співбесіді не найкращим чином. Погодимося, це й справді не найзручніша якість, особливо на переговорах. Але скромні люди мають безліч інших переваг, які вони не завжди цінують.
Не дуже впевнена у собі людина часто компенсує сором’язливість дотриманням важливих правил:
- Перш ніж ухвалити важливе рішення, ретельно оцінює ситуацію. Самовпевнені люди іноді діють необдумано, тому що не сумніваються у своїх можливостях. Іноді вони неправильно прораховують наслідки чи пропускають непомітні деталі, які виявляються важливими. У результаті надто впевнені у собі люди можуть зробити багато помилок, які потім складно виправити. Сором’язлива людина часто сумнівається, тому ретельно аналізує інформацію і перевіряє ще раз кілька разів. А ще в нього завжди готовий запасний варіант, якщо щось піде не так. В очах роботодавця обережність та передбачливість – лише плюс.
- Вважає за потрібне постійно вчитися. Сором’язливий співробітник критично ставиться до себе і припускає, що може багато чого не знати . Тому він готовий отримувати новий досвід, відкритий для конструктивного зворотного зв’язку, постійно вдосконалює навички. І в результаті може стати чудовим професіоналом і навіть визнаним експертом для будь-якої компанії.
- Готовий зробити кілька спроб у разі невдачі. Сором’язлива людина турбується про невдачі і підсвідомо готова до них. Можливо, він неодноразово стикався з помилками, в тому числі і з власними, — звідси і його невпевненість. Якщо він має досвід промахів, йому точно доводилося їх виправляти. Тому він здатний не розгубитися у разі невдачі, а знову взятися за справу. У результаті сором’язливий співробітник має великі шанси справлятися зі складними проектами і доводити справи до кінця.
Сформулюйте власні сильні якості, які ви набули завдяки сором’язливості. Подумайте, як саме вони можуть стати в нагоді у вашій роботі.
Сфокусуйтеся на тому, чим ви можете бути корисні новій компанії
Часто психологи та кар’єрні консультанти радять сором’язливим людям скласти список своїх переваг. І внести до нього як професійні вміння, так і м’які навички – наприклад, увагу до деталей, емпатію, здатність сприймати критику. Це чудова порада. Але найважливіше для рекрутера не перелік позитивних якостей кандидата, а користь, яку він може принести компанії.
Тому оцініть своє резюме з погляду роботодавця. У списку колишніх місць роботи вкажіть, що саме робили, які функції виконували. Якщо можете, додайте, до яких результатів привели ваші дії. Наприклад, ви налагодили документообіг, і всі «паперові» етапи роботи почали займати мінімум часу. Або розробили зручну навігацію для сайту – і відсоток замовлень підвищився.
У розділі “Про себе” напишіть, що вмієте робити добре. До важливих пунктів можна додати короткі пояснення. Скажімо, написати: Зможу оптимально розподілити обов’язки між співробітниками в команді. Так, щоб кожен мав чітку зону відповідальності, яка не перетинається з іншими і рівномірно покриває всі завдання відділу».
Додайте сертифікати про професійне навчання. Якщо є рекомендаційні листи та відгуки з минулих місць роботи.
Можливо, роботодавець хотів би побачити ваше портфоліо. Додайте в нього не всі роботи, а кілька найвдаліших. Тих, що максимально відображають ваші сучасні навички. У рекрутера рідко буває час переглянути 15–20 робіт, але 5–6 проектів цікавого кандидата він точно вивчить.
Аналіз та презентація видимих результатів своєї роботи може дати і відмінний психологічний ефект. Коли розписуватимете свої досягнення, відбиратимете сертифікати або найкращі проекти в портфоліо , побачите, як багато всього вже зробили і скільки користі принесли. Так, потихеньку, сором’язливість почне поступатися місцем впевненості в собі.
Відгуки на всі відповідні вакансії
Якщо вакансія сподобалася, але вам здається, що ви не відповідаєте всім вимогам, все одно надсилайте відгук із резюме та супровідним листом.
Можливо, ви вважаєте, що відповідаєте не всім вимогам. А ваші переваги є недостатньо сильними, щоб компенсувати недоліки. У такому разі варто згадати, що ідеальних кандидатів взагалі не буває. Мінуси є у кожного. Ну а наскільки ваші плюси є важливими для компанії, надайте судити роботодавцю. Не приймайте рішення за нього – можливо, він оцінить ваші переваги набагато вище, ніж ви самі.
Навіть якщо вам відмовить, ви у будь-якому випадку отримаєте цінний досвід . Фразу «Дякую, але ми вибрали іншого кандидата» чули практично всі. Проаналізуйте, що в процесі спілкування з рекрутерами зробили правильно, а де варто було б діяти інакше. Так ви підвищите свої шанси зайняти наступну вакансію — можливо, привабливішу.
Ретельно готуйтеся до співбесіди
Головне питання, яке варто поставити перед співбесідою : чому компанія має взяти на роботу саме вас? Щоб відповісти, пошукайте перевагу, яка здасться найважливішою. Якщо ви знайшли відповідь, на співбесіді зможете почуватися набагато впевненіше. Наприклад: «Варто прийняти на роботу саме мене, тому що мій досвід дозволить впоратися з будь-яким стандартним завданням. А в складному випадку зможу знайти несподіване рішення, яке не кожному спаде на думку. Так уже було – ось приклади».
Сформулюйте висновок і повторюйте його подумки, коли відчуєте напад сором’язливості.
Перед співбесідою знайдіть у Мережі питання, які найчастіше ставлять претендентам на схожі вакансії. Підготуйте відповіді кожен.
Можливо, перед зустріччю варто порепетирувати ваш монолог та відповіді на запитання. Спробуйте розповідати про професійні навички перед дзеркалом. Або попросіть близьку людину ставити вам запитання. Якщо ви при цьому хвилюватиметеся — нічого страшного. Повторіть такий «симулятор співбесіди» кілька разів із різними людьми. Це допоможе вам впоратися із емоціями.
Під час інтерв’ю не фокусуйтеся на враженні, яке ви робите на співрозмовника. Не намагайтеся оцінити, чи достатньо виглядає впевнено. Натомість зосередьтеся на робочих прикладах. Розповідайте про накопичений досвід, про ключові моменти вашої роботи, про те, які завдання цікаво вирішувати. Якщо ви захоплені своєю професією, рекрутер обов’язково помітить. Можливо, він визнає ваш інтерес до своєї справи важливою перевагою, яка переважить і хвилювання, і дрібні шорсткості під час бесіди.
А якщо вам відмовить, головне — не падати духом і продовжувати підступи. Адже десь є компанія, яка буде рада прийняти вас на роботу.