Залежно від заробітку підхід до економії буде різним. Якщо зарплати в принципі все вистачає, але хочеться витрачати трохи менше, — це одна справа. Місце для маневру завжди залишається. А у разі прорахунку нічого кримінального не станеться — гроші ж є. А тому економія перетворюється частково на гру, сутичку із самим собою: чи вдасться відкласти більше, проявити силу волі та дисципліну, зрозуміти, що я молодець.
Економія за низького доходу зовсім інша. Тут права на помилку майже немає. Незручна витрата може залишити сім’ю без їжі. А заощадження грошей зовсім не розвага, а сувора необхідність, яка суттєво впливає на якість життя.
Саме тому під статтями про економію часто з’являються коментарі: «А що мені робити? У мене зарплата 10 тисяч грн». Не всі рекомендації однаково корисні. Наприклад, коригування потребують наступні поради.
1. Відкладати 10% від зарплати
За умовчанням передбачається, що доходу людини вистачає задоволення базових потреб, причому ще трохи залишається на розваги і приємні, але необов’язкові покупки. Саме на останніх пропонують економити, відкладаючи 10% від зарплати.
Але якщо її впритул вистачає тільки на їжу, проїзд і комуналку, відщипнути 10% від суми не вийде: це сильно вплине на якість життя. Коли вибір стоїть між опціями «накопичувати» або «не голодувати», другий варіант явно кращий.
Що робити натомість
Подушка безпеки все одно потрібна . І чим нижчий дохід, тим більше, бо за скрутних часів навіть скромні заощадження справді можуть врятувати. Формувати запас можна з допомогою позапланових грошових надходжень. Наприклад, подарунків, премій та підробітків.
2. Купувати все більшими упаковками
Справді, великі набори будь-чого зазвичай коштують дешевше. І купувати їх вигідно, тому що пральний порошок або курячі стегенця завжди доречні. Так що сама по собі ця порада непогана. Але за низького доходу все впирається в те, що грошей на великі пачки фізично немає. Людина і радий би купити 20 кілограм курки разом, але тоді в холодильнику буде тільки цей птах. Тому доводиться купувати упаковки меншого обсягу, щоб у результаті придбати все необхідне.
Що робити натомість
Кооперуватися із однодумцями. Кілограм товару з величезної пачки коштуватиме дешевше, ніж із маленької. Отже, можна купити велику упаковку на двох-трьох, розділити і суттєво на цьому заощадити.
А з деякими товарами варто звернути увагу на спільні покупки . По суті, це та сама схема, що тільки шукає однодумців і координує закупівлю спеціальна людина.
3. Використовувати банківські картки або готівку рідше
Обидві поради, як правило, стосуються втрати контролю над фінансами. Одні люди легше розлучаються з грошима, розплачуючись карткою , оскільки у разі сприймають гроші як деякі віртуальні купюри, не всерйоз. Для інших зняти з готівки означає попрощатися з нею. Банк надсилає повідомлення про залишок на рахунку, що тривожно. А ось купюри нерви не мотають – зняв та забув.
Як би там не було, обидві ці поради навряд чи актуальні за низького доходу. Людина звикає заощаджувати, тож вона навряд чи здатна жбурляти гроші на вітер виключно через форму їх зберігання.
Що робити натомість
Проте гроші, як то кажуть, люблять рахунок. Тому краще зберігати їх так, щоб було добре зрозуміло скільки коштів залишилося і де вони лежать. Якщо одна частина буде в купюрах розсунута по кишенях, інша — лежати на карті, третя — гриміти під підкладкою куртки, можна недорахуватися й того, що є. А це недозволена розкіш. Фінансова дисципліна за жодного доходу не підводить.
4. Не купувати непотрібне
За низької зарплати легко таку пораду сприйняти в багнети: де взяти гроші, щоб у принципі купувати непотрібне? Очевидно, що людина витрачається тільки на те, без чого не може обійтись.
Що робити натомість
Насправді практично в будь-якому кошику можна знайти товари, без яких вона б гіршою не стала. Просто оцінювати їх із позиції «потрібне — непотрібне» дуже складно. Наприклад, алкоголь і сигарети багато хто сприймає як щось, без чого зовсім не можна обійтися. Тим часом витрати на шкідливі звички можуть досягати кількох тисяч на місяць , що дуже б’є по бюджету.
Якщо подивитися на структуру витрат з різних сторін, у ній, напевно, знайдуться товари, на купівлі яких можна заощадити.
5. Відписатися від розсилок, ігнорувати акції
Маркетингові інструменти створені, щоб приносити користь продавцям, а чи не покупцям. Акції стимулюють інтерес, змушують людей здійснювати незаплановані покупки. Однак такий маркетинг працює на тих, хто має вільну суму. Людина з невисоким доходом за всього бажання зможе купити багато непотрібних товарів.
Але саме акції можуть допомогти придбати якісні речі за зниженою ціною. Наприклад, теплу куртку бренду, яка за повною вартістю була недоступною.
Що робити натомість
Використовувати акції для власної вигоди, аналізуючи їх із холодною головою. Скажімо, розпродаж «шість речей за ціною трьох», очевидно, сумнівний: занадто великий ризик, що частину товарів ви візьмете, аби потрапити до умов. А ось сезонні знижки, які магазини влаштовують, щоб звільнити полиці під нову колекцію — те, що треба.
6. Самостійно робити все, що можна
Людям з невисоким доходом нерідко радять самим виконувати будь-яку роботу — лагодити крани, клеїти шпалери тощо. Передбачається, що якщо ваша година коштує дешевше, ніж у фахівця, буде вигідніше витратити час, а не гроші.
Але є нюанс. Те, що професіонала займе годину, у любителя легко розтягнеться на кілька днів. Іноді потрібне додаткове обладнання. А результат непередбачуваний. Тож така тактика не завжди гарний варіант заощадити.
Що робити натомість
Тверезо підійти до оцінки своїх здібностей та результату, який хочете отримати у результаті. Наприклад, неспішно зібрати шафу у вихідні чому немає. Монтувати кухню півтора тижні – можливо, не варто. Без меблів і техніки сім’ї доведеться харчуватися абияк, а це зазвичай дорожче їжі, приготовленої вдома.
7. Заощаджувати на ліках
Часто радять звертати увагу лише на діючу речовину у препараті. Мовляв, на вас наживаються фармкомпанії та лікарі, адже бувають таблетки за 30 грн і за 300 – навіщо переплачувати. І це загалом шкідлива порада для людей з будь-яким достатком. У ліках має значення як діюча речовина, а й склад у комплексі. Іноді важливим є навіть конкретний завод, на якому виробили препарат. У результаті засіб може спрацювати не так, як передбачалося, і потрібно багато грошей, щоб привести здоров’я до норми.
Що робити натомість
Краще обійтися без самодіяльності та уточнити у лікаря можливі заміни. Зазвичай лікарі йдуть назустріч і підказують, як заощадити без шкоди здоров’ю.
8. Не економити на освіті
Тотальна економія суттєво псує життя. Щоб змінити ситуацію, треба подумати про збільшення прибутку — тут все правильно. І тому нерідко радять не шкодувати грошей на освіту, проходити курси та отримувати сертифікати.
Але проблема, як завжди, у дрібницях. Періодично виникають ситуації, коли люди беруть кредити на будь-які курси, а потім залишаються із сертифікатом без номера та з дуже посередніми знаннями.
Що робити натомість
Хороші платні курси допомагають отримати систематизовану інформацію в стислий термін, поставити питання безпосередньо викладачеві, завести корисні знайомства та отримати сертифікат, який не виявиться марним папірцем. Погані курси просто тягнуть із учнів гроші. Відрізнити одні від інших часом буває важко .
Але важливо ще ось що: знання, на відміну від сертифікатів, можна здобувати різними способами, у тому числі й безкоштовно. Якщо грошей обмаль, не варто думати, що якісь курси чудовим чином призведуть до високої зарплати. А ось планомірне здобуття нових навичок і застосування їх на практиці може. Так що не варто залишати сім’ю без їжі заради лекцій та вебінарів.