7 способів надати собі швидку емоційну допомогу

    67

    Ми завжди заклеюємо поріз пластиром чи п’ємо антибіотики для лікування інфекції. Без будь-яких питань, правда? Навпаки, питання виникають, якщо хтось не робить. Нам здається дивним не надавати першої допомоги.

    Тоді чому ми не належимо до свого ментального здоров’я з такою ж турботою? І вважається, що одного разу ми маємо природним чином «подолати» всі свої душевні рани. Хоча, якщо вас колись відкидали або ви зазнавали серйозної невдачі, ви знаєте, що емоційні травми калічать не менше, ніж фізичні.

    Кожному з нас необхідно засвоїти навички швидкої емоційної допомоги. Зробити це можна кількома способами.

    1. Навчитися помічати емоційний біль

    Фізичний біль попереджає нас, що в організмі щось йде не так і нам потрібно якнайшвидше з цим розібратися. Емоційний біль працює так само. Якщо почуття знедоленості, смуток від невдачі чи поганий настрій ніяк не минають, значить, усередині у вас психологічна рана, яку настав час «лікувати».

    Самотність, наприклад, може бути руйнівною для психологічного та фізичного здоров’я. Тому якщо ви, хтось із ваших друзів чи близьких відчуває соціальну чи емоційну ізоляцію, необхідно подумати, як вибратися із цієї ситуації.

    2. Грамотно реагувати на невдачі

    Через свою природу одна психологічна рана здатна легко призвести до іншої. Наприклад, після невдачі ми часто фокусуємося на тому, що не можемо зробити, а не на тому, що в наших силах. Через це нам складно показувати хороші результати, ми починаємо ще більше переживати через помилки і потрапляємо до замкнутого кола.

    Щоб запобігти закручування емоційної спіралі, навчіться ігнорувати першу реакцію на провал, а саме почуття безпорадності та моральний занепад. Натомість складіть список всього, що ви зможете проконтролювати, якщо спробуєте знову реалізувати задумане. Проаналізуйте ступінь своєї підготовки та план дій та спробуйте їх покращити. Це дозволить позбутися відчуття безпорадності та підвищить шанси на майбутній успіх.

    3. Стежити за коливаннями самооцінки

    Це свого роду психологічна імунна система, яка захищає нас від внутрішнього болю та зміцнює емоційну витривалість. Саме тому так важливо ретельно стежити за самооцінкою і намагатися не кривдити себе, особливо якщо вам і так боляче.

    Один із способів «вилікувати» зламану самооцінку — практикувати самоспівчуття . Коли ви починаєте критикувати себе, виконайте просту вправу. Уявіть, що ваш друг переживає через такі самі проблеми, і напишіть йому листа зі словами співчуття та підтримки. Потім прочитайте це повідомлення. Саме такі слова ви маєте говорити самому собі.

    4. Відволікати себе від негативних думок

    Коли ви прокручуєте в голові не найприємніші події без будь-якої мети, наприклад, дізнатися щось нове або спробувати вирішити проблему, це швидко стає звичкою. А вона, у свою чергу, може призвести до глибокої психологічної травми.

    Найкращий спосіб перервати подібні роздуми — відволікти себе завданням, яке потребує максимальної концентрації. Наприклад, порішать судоку . Дві хвилини перемикання на нову справу — і вам уже не так хочеться повертатися до негативу.

    5. Знайти сенс у втратах

    Втрати – частина життя. Однак вони можуть залишати шрами і заважати нам рухатися вперед, якщо ми не лікуватимемо емоційні рани, які з ними пов’язані.

    Якщо минуло вже багато часу, а у вас все ніяк не виходить оговтатися від втрати, потрібно подивитися на неї по-іншому. Найважливіше, що ви можете зробити, щоб полегшити біль і стати на шлях зцілення, знайти сенс і ціль у своїй втраті. Це складно, але подумайте про те, що ви придбали завдяки цій події.

    Наприклад, ви втратили роботу . Зате тепер ви маєте можливість переглянути, чим насправді ви хочете займатися. Подумайте, як ви можете почати знову насолоджуватися життям і які зміни дозволять вам жити відповідно до своїх цінностей.

    6. Працювати з почуттям провини

    Іноді почуватись винним буває корисно. У невеликих дозах почуття провини попереджає нас, коли настав час діяти і вирішувати проблеми у відносинах з іншими людьми. Однак зайве почуття провини токсичне та небезпечне. Воно забирає емоційну та інтелектуальну енергію, відволікає нас від інших завдань та заважає насолоджуватися життям.

    Один із найдієвіших способів впоратися з залишковим почуттям провини – ефективно вибачитись . Так, ви напевно вже вибачалися, але ефективне вибачення — набагато складніший процес. Воно вимагає так званого твердження про співчуття. Іншими словами, вибачення має ґрунтуватися не на поясненні, чому ви вчинили саме таким чином, а на міркуванні, як ваша дія чи бездіяльність вплинула на іншу людину. Це допоможе йому пробачити вас, а ви зможете нарешті позбавитися провини.

    7. Розібратися, що допомагає саме вам

    Прислухайтеся до себе та аналізуйте, як особисто ви справляєтеся з емоційними ранами. Ви відмахуєтесь від них і намагаєтеся ні про що не думати? Відразу дуже переживаєте, але потім швидко відходьте? Чи проводите тижні у думках про те, що зробили неправильно? Використовуйте відповіді, щоб зрозуміти, які методи швидкої емоційної допомоги у різних ситуаціях потрібні саме вам.

    Поставтеся до цього як до фізичного болю. У вас, напевно, є перевірені таблетки, які ви приймаєте, коли болить голова або живіт. Знайдіть такі ж ліки і для емоційного болю.

    Те саме стосується розвитку емоційної стійкості . Регулярно повірте зі своїм психологічним здоров’ям, особливо після складних стресових ситуацій. Знайдіть техніки, які працюють, і навчитеся допомагати собі самостійно.

    Так, практика емоційної гігієни потребує часу та сил, але вона значно покращує якість життя загалом.



    • інші новини