Україна опинилась в епіцентрі кліматичної аномалії (фото)

4979
Кадр з фільму «Післязавтра»
Кадр з фільму «Післязавтра»

Цьогорічний листопадовий сніговий апокаліпсис з епіцентром у Західній Україні став каталізатором системних змін клімату, які насунулися на Європу. Мова йде про те, що на фоні глобального потепління у світі, на країни Європи, США та Канаду чекає різке похолодання з регулярними масштабними повенями, ураганами та снігопадами. При цьому у деякій мірі нівелюється поняття пір року. Снігопади можуть прийти весною та восени, а повені – взимку.

На початку листопада таке дослідження американські науковці опублікували в журналі «Nature of climate change» і шокували світ. Дослідження вийшло якраз перед аномальним снігопадом на західній України

Синоптики попереджали про сніг, але не в таких масштабах

Як стверджують американські вчені, а це підтверджують й українські синоптики, точно спрогнозувати масштаби того чи іншого стихійного лиха практично не можливо. Приклад по Тернополю та іншим містам західної України став показовий. Синоптики прогнозували снігопад і заметіль, але не таку масштабну: не майже півторамісячну норму снігу, коли висота снігового покриву сягнула 60 см (місячна норма 47 см). Прогнозували як максимум тижневу норму опадів. Чому так відбувається детально розповіли американські науковці.

Аномальний сніговий циклон над Західною Україною
Аномальний сніговий циклон над Західною Україною

Виявляється, до нас спускається «полярний вихор» просто із Арктики.Цей «полярний вихор» постійно крутиться над Північним полюсом. Але останні три десятиліття через глобальне потепління він почав міняти траєкторію своєї круговерті. Бо в Арктиці стало значно тепліше, від цього тане лід і випаровується в атмосферу. Тепліше, ніж зазвичай, повітря ослаблює повітряні маси вихору. І вони починають зсуватися нижче – на південь, до Америки та Європи. І несуть із собою арктичні холоди. І що найважливіше, цей «полярний вихор» дуже нестабільний і може спричинити різко холодну погоду навіть у відносно теплі пори року.

Полярний вихор. Вид з космосу
Полярний вихор. Вид з космосу

Україна відчула зміну клімату ще у 2013 року

Першою ластівкою таких системних змін клімату для України став 2013 рік. 23 березня того року в Києві випало 50 міліметрів опадів (при місячній нормі 47 міліметрів), що становить півметра снігового покриву. Тоді на декілька днів був паралізований весь транспорт, ходило лише метро. У столиці України вперше за часів незалежності через негоду була оголошена надзвичайна ситуація. Цього року вже у листопаді ще більш масштабний сніговий катаклізм переживає Західна Україна. Але «полярний вихор» цього року встиг натворити не лише у нас. На початку червня Європа пережила величезну повінь.

Смертельна червнева повінь у Європі

Високий рівень опадів не лише знищив дороги, будівлі та сільськогосподарські угіддя країн ЄС, але й забрав життя людей. Так, у Німеччині в інцидентах, пов‘язаних з повінню, загинуло щонайменше 10 людей. У Румунії загинуло щонайменше 2 людини, а ще 200 евакуювали з їхніх домівок. У Франції рівень води у Сені піднявся до найвищих показників за останні 30 років. У містечку на південь від Парижа чоловік намагався перетнути підтоплене поле на коні – 74-річний вершник не вижив, тоді як кінь обійшовся незначними травмами. Він – друга жертва повені, першою була 86-річна жінка, тіло якої знайшли у її затопленій домівці. Вчені фіксували, що такої повені Європа не знала ще з часів Середньовіччя.

І у березні 2013 року у Києві і у вже у червні 2016 року у Європі синоптики теж прогнозували відповідно сніг та дощі, але не такі величезні, що зможуть спричинити катастрофу.

<4h>Новий снігопад очікують через півтори місяці

І ситуація буде ще погіршуватися. Кліматичні катастрофи можуть перетворитися на звичайне явище для всієї Європи включно з Україною.

Для прикладу новий «снігопадний шторм» прогнозують вже за місяць. «Нові холодні пласти прийдуть у Європу за 30-40 днів. Україна в ситуації не першого холодного удару, але слід очікувати доволі низьких температур і великого. Тут північна сторона відкрита, немає гірського хребта, що протистояв би цьому вихору», – говорить синоптик з Італії Емілійо Ло Савіо.

Таким чином, Україна має 1,5 місяці, щоб підготуватися до нового снігового шторму. Про це вже обережно попереджують синоптики.

За матеріалами світової преси, джерело ternopil.te.ua• не пропусти