В Україні вирішили долю машин на єврономерах: що змінюють

  763

  Тільки в минулому році в Україну, за даними Фіскальної служби, ввезли більше 958 тис. машин з іноземною реєстрацією. І понад 246 тис. іномарок вже вичерпали законний час знаходження на території країни.

  Згідно з законом такі автомобілі без реєстрації можуть знаходиться в Україні лічені дні, але власники транспорту знайшли лазівку в законі. Автомобіль оформляють на іноземну компанію, водія-українця “беруть на роботу”, і після цього він може не перетинаючи кордон рік користуватися машиною на єврономерах. Парламентарії розробили законопроект, який ліквідує лазівку в законі, а за порушення митних правил пропонують ввести величезні штрафи.

  Обозреватель” розібрався, як в Україні хочуть вирішити проблему машин на єврономерах.

  “Масово порушили закон і вимагають особливого ставлення”

  Українці до кінця цього року мають право ввезти за пільговою ставкою один автомобіль, який випущений не пізніше 2010 року і відповідає екологічному стандарту Євро-5. Акцизний збір для таких машин різко скоротили. Так, якщо “повна” вартість – до 1,44 євро за кожен кубічний сантиметр двигуна об’ємом до 1000 куб. см, то “пільгова” – всього 0,102 євро. Така норма діє в Україні вже кілька років. Однак, частина автолюбителів вважає за краще зовсім не платити податки. За різними оцінками в Україні знаходиться до 1,5 млн машин на єврономерах і левова частина з них – незаконно.

  “Якщо митний кордон України перетнути на кілька днів на автомобілі, що не має української реєстрації, податки і збори можна не платити. При цьому водій зобов’язаний вивезти після закінчення цих кількох днів автомобіль з території країни. Це 10 днів”, – пояснює юрист Олександр Плахотник .

  Якщо машина зареєстрована на іноземну фірму, то на ній без реєстрації можна їздити цілий рік, а при перетині кордону “лічильник” обнуляється. Цим прийомом і скористалися сотні тисяч українців.

  Власники автомобілів на єврономерах вимагають фактично звільнити їх від податків і легалізувати машини, які ввезли з порушенням закону. У той же час українці, які легально ввезли іномарки, заплатили ввізні мита ПДВ і акцизи наполягають: умови повинні бути рівними для всіх.

  “З одного боку, кількість автомобілів на єврономерах збільшується, з іншого боку – кількість людей, для яких неприйнятні ліберальні умови для окремої категорії громадян, теж збільшується. І я бачу це навіть по тому, як відгукуються про це люди, які з нами спілкуються. ми повинні підходити до проблеми все-таки комплексно “, – заявила ” Обозревателю “глава комітету Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

  Водії, які незаконно ввезли іномарки, об’єдналися в громадську організацію і вимагають “вирішити їх питання”. У комітеті прийняли рішення піти за сценарієм Молдови, для легалізації вже ввезених автомобілів тимчасово створити пільгові умови і при цьому повністю викорінити можливість нелегально завозити автомобілі.

  “Велика група людей порушила закон, а потім вирішили, що їх багато, тому вони вимагають особливих умов. В даному випадку виключення з правил означає, що держава мотивує на порушення закону. Це неправильно. Якщо ця група людей вважає, що у нас високі податки при ввезенні автомобілів, потрібно домагатися, щоб податки були знижені, а не порушувати закон і шантажувати “, – пояснив експерт в сфері оподаткування, виконавчий директор однієї з великий компаній Олександр Почкун.

  “Велика група людей порушила закон, а потім вирішили, що їх багато, тому вони вимагають особливих умов. В даному випадку виключення з правил означає, що держава мотивує на порушення закону. Це неправильно”, – впевнений Олександр Почкун.

  Що хочуть змінити: збільшити штрафи і посилити правила

  Розроблений законопроект члени податкового комітету передали представникам “Авто евросили” (громадська організація, яка лобіює інтереси власників нелегальних машин). Документ вони опублікували на своїй сторінці в соцмережі. Так, якщо зараз автомобіль, оформлений на комерційну компанію, може без реєстрації знаходиться на території України рік, то після прийняття проекту цей період скоротять до 10 днів.Якщо за цей час комерційну мету не виконали, перебування автомобіля можуть продовжити, але після надання підтверджуючих таку необхідність документів.

  Таким чином, існуючу “лазівку” ліквідують, пояснює юрист Олександр Плахотник. “І зараз на такій машині може рік кататися тільки іноземний громадянин. Але вони просто” оформляють на роботу “українців, які за фактом купують нерозмитнений автомобіль і користуються ним. Якщо скоротити термін легального користування до 10 днів, не буде більше такої можливості”, – розповідає експерт.

  Якщо українець сам ввіз автомобіль, він повинен його зареєструвати і заплатити всі податки і збори не пізніше ніж через 30 днів. Якщо завести автомобіль і передати його третій особі – штраф у розмірі 17 тис. грн. Якщо “запізнитися” з реєстрацією від 20 до 30 діб, загрожує штраф в розмірі 85 тис. грн. Від 30 діб – штраф 170 тис. грн.

  Вводять штрафи і для тих українців, які вводять нелегальний автомобіль – 500 неоподатковуваних мінімумів (8500 грн). За повторне порушення у водія зможуть на рік відібрати права і оштрафувати на 17 тис. грн.

  Крім того, згідно із законопроектом, в Україні налагодять обмін інформацією між Митної та Фіскальної службами, а також поліцією.Більш того, “податківці” повинні будуть передавати інформацію про водіїв на єврономерах поліції, яка зможе вже законно зупиняти таких водіїв.

  До слова, в Раді також розглядають і альтернативне рішення. Як розповів нардеп від БПП Роберт Горват, парламентарії можуть ввести “податок на старість”. Так, зможуть заїжджати машини Євро-2, Євро-3, Євро-4, але чим старше машина, тим більше доведеться платити. “Якщо ти хочеш ввезти машину 1991 року, яка коштує 500 євро за кордон, сплати 1500 євро акцизом. Я думаю, що до осені підготуємо такий законопроект. Чим новіший машина, тим дешевше акциз”, – пояснив нардеп.

  Планується встановити розмитнення на рівні 30% від ціни авто – “умовно купив за $ 10 тис., Ще 30% і маєш автомобіль”. Приблизно такі ж розцінки існують по всьому ЄС. Разом з тим пропонується виправити законопроектом деякі недоліки вже прийнятого закону №3251, зокрема, дати можливість легалізувати свою машину власникам авто, які випущені до 2010 року, що зараз заборонено.

  “Головний принцип будь-якої податкової системи – рівні умови. Не може бути такого, що одна група порушила закон і отримала пільги, а інша – виконала його і виявилася в програші. Повинні бути рівні умови, інакше це негативний сигнал. Порядок і чітке виконання закону – основа будь-якої системи. І такі драконівські штрафи, насправді, це нормальна практика “, – впевнений податковий консультант Олександр Вільде.


  • не пропусти

  • магазин