Собака ледь не покусала жінку, коли та відпочивала в парку у Тeрнополі. На щастя, пані Наталя відбулася переляком, але й досі боїться псів. Каже, найгірше, що коли собака кинулася на неї, господар нічого не міг вдіяти — на його команди чотирилапий вихованець не реагував, пише газета “Експрес”.
Більше як сотеня громадян минулоріч постраждали від укусів собак. І, що прикро, кусають людей домашні улюбленці, власники яких або ж не припильнували за ними, або не мають впливу на свого пса.
Де власники собак мають їх вигулювати і як, чи передбачена кримінальна відповідальність господаря за дії свого собаки? Цікавимося в Сергія Крети, підполковника обласної поліції, та Сергія Крамара, майора поліції, заступника начальника кінологічного центру ГУ НП області.
— Поясніть, як потрібно виходити із собаками на прогулянку?
С. Крамар:
— Передусім, для вигулу мали б бути спеціально відведені місця. Наразі про таке власники тварин можуть лише мріяти. Тож якщо виходять на прогулянку, на собак великих порід потрібно вдягати намордник, і тримати їх біля себе на повідку. Переходити дорогу також потрібно на короткому повідку, аби собака була поруч. Якщо дотримуватися цих правил, відповідно, можна уникнути неприємностей, які може завдати собака.
— Які собаки є найбільш небезпечними?
— Немає поганих собак — є господарі, які безвідповідально ставляться до своїх улюбленців і тим самим ставлять під загрозу здоров’я інших людей. Із собаками потрібно обов’язково займатися, вчити відповідних команд, як поводитися в парку, у місцях, де є люди тощо. Агресивними вважаються так звані собаки бійцівських порід. Це можуть бути пітбулі, ротвейлери і т.п. Приміром, у ротвейлерів є переломний період у 1 — 1,5 року. Якщо в той момент господар не навчить собаку відповідної поведінки, непереливки можуть бути не лише пересічним людям, але й господарям. Собака стає некерованою, може кидатися на людей, не впускати господаря до помешкання. Тож усім власникам собак я би порадив пройти відповідний курс “Собака в місті” з кінологами, які знаються на поведінці собак.
— Чи передбачена для господарів, чия собака покусала людей, відповідальність?
С. Крета:
— Працівники поліції складають на таких порушників адмінпротокол. Згідно з ч. 1. ст. 154, за вигулювання собаки без намордника до власника тварини можуть застосувати попередження або стягнути штраф у розмірі від 17 до 51 гривні. У разі, якщо через укуси собаки потерпілий отримує середні або тяжкі тілесні ушкодження, то господар тварини притягується до кримінальної відповідальності за статтею 128 ККУ “Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження”. Надалі вже суд вирішуватиме долю власника й самої тварини. Якщо люди бачать агресивну собаку, господар якої знехтував спецзасобами при її вигулюванні, вони повинні звернутися в поліцію із відповідним повідомленням.
— Якщо бачимо, що на нас біжить собака, як діяти?
С. Крамар:
— У таких випадках нам хочеться утікати, чого в жодному випадку робити не можна. Собака бачить, що ви біжите, і старатиметься наздогнати вас. Якщо так сталося, що бачите агресію собаки, зупиніться, не варто кричати — собака обнюхає вас і піде далі.
Олеся КРАСНОВСЬКА