В інтернеті опублікували найперші фото Києва

  1175

  Найперші світлини з видами Києва, що збереглися до наших днів належать авторству британця Роджера Фентона.

  Роджер Фентон, піонер фотографії, народився в Англії в Ланкаширі в сім’ї банкірів. Закінчив Оксфордський університет зі ступінню бакалавра мистецтв. Потім навчався в Парижі в студіях різних художників живопису, після повернення в Лондон також вчився мистецтву малювання. Вперше він побачив фотографію на виставці в Гайд-парку в 1851 і був дуже вражений. І вже через рік він фотографував види Англії та розпочав кар’єру як один з перших професійних фотографів.

  В 1852 на запрошення свого товариша, інженера Чарльза Виньоля, що будував ланцюговий міст через Дніпро, Фентон разом з художником Джоном Бурне прибули до Російської імперії. Перед приїздом в Київ Фентон був у Санкт-Петербурзі та Москві, де фотографував види міст. Перша фотографія московського кремля належить саме йому.

  Відомо, що прибувши до Києва Фентон робив знімки різних етапів будівництва мосту, крім того, збереглися його фотографії Андріївської церкви, видів Подолу, та пейзажів на берегах Дніпра.

  Сказати скільки фотографій було зроблено в Києві неможливо, те що збереглося розкидано по всьому світу. Частину видів знятих в Російській Імперії Фентон показав в 1853 році на виставці в Королівському товаристві мистецтва. Вартість відбитків з видами Києва, Петербурга та Москви була 7 шилінгів та 6 пенсів, при тому, що фото зняті в Британії коштували всього 3 шилінга, фотографії з видом Києво-Печерської Лаври коштували аж 12 шилінгів.

  Відомо, що Фентон зробив 360 фотографій використовуючи мокрий колодієвий процес на скляних пластинах. Відбитки фотографій робилися методом калотипії на соленому папері або пізніше альбуміновим друком. Більше ніж 250 фотографій відскановано та викладено у відкритий доступ бібліотекою конгресу Сполучених Штатів.

  Джерело:  uainfo.org