В Україні триває експериментальний проєкт, який має максимально спростити реєстрацію та діяльність громадських об’єднань. Про це повідомляє Київська міська державна адміністрація (КМДА).
Тепер для реєстрації громадської організації достатньо двох засновників, які можуть бути громадянами України або іноземцями, що легально перебувають на території держави.
На період дії воєнного стану скасовано обов’язкові строки подання документів після установчих зборів, що додає гнучкості процесу.
З 1 листопада 2025 року впроваджується модельний статут. Це означає, що громадську організацію можна буде зареєструвати на підставі цього уніфікованого нормативного документа, уникаючи зайвих витрат часу і коштів.
Ці зміни стосуються різноманітних об’єднань, зокрема:
- громадських організацій;
- благодійних фондів;
- професійних спілок;
- політичних партій;
- релігійних організацій;
- інших об’єднань за інтересами.
КМДА наголошує, що це особливо важливо, адже дедалі більше киян та мешканців інших українських міст об’єднуються для захисту своїх прав і свобод, вирішення спільних проблем та розвитку громади.
Створення та підтримка таких інститутів громадянського суспільства дає можливість:
- впливати на рішення влади;
- брати участь у консультаціях;
- подавати петиції;
- організовано відстоювати власні інтереси;
- реалізовувати освітні, культурні чи соціальні проєкти.
Крім того, інститути громадянського суспільства швидко реагують на кризові ситуації, організовуючи волонтерську допомогу, збір коштів та підтримку постраждалих внаслідок військової агресії.
Зареєстровані організації можуть залучати фінансування, укладати договори з бізнесом чи міжнародними донорами, а також прозоро збирати та використовувати пожертви. Це надає учасникам можливість не лише впливати на зміни, а й отримувати нові знання і навички, знаходити однодумців та зростати особисто й професійно.