Українські вчені показали срібну таріль із гербом генуезької знаті: загадкову знахідку в музеї історії України

    349

    У Скарбниці Національного музею історії України показали рідкісну срібну таріль золотоординського періоду. За припущеннями науковців, такий посуд використовувався під час урочистих бенкетів Монгольської імперії або в ритуалах вшанування предків.

    Таріль має класичну форму зі сплощеним денцем і зображенням квадрифолія — типового елементу готичного мистецтва. У центрі — герб, виконаний у вигляді шахового візерунка, що нагадує європейські родові символи. Саме це зображення викликало найбільше зацікавлення дослідників: воно могло належати італійському роду Джентіле — впливовим представникам генуезької колонії в Кафі (сучасна Феодосія), що діяла на північному узбережжі Чорного моря у XIII–XV ст.

    Джентіле були активними дипломатами, банкірами та консулами. Зокрема, представники роду здійснювали поїздки до Золотої Орди та Великого князя Литовського Вітовта. Деякі місії завершувалися невдачею — з архівних документів відомо про конфлікти, втрати майна та навіть пограбування. Саме внаслідок таких подій таріль могла потрапити до Придніпров’я — як подарунок, воєнний трофей або внаслідок грабунку.

    Цікавим є також виконання самої тарелі: якщо декоративний мотив виготовлено майстерно, то гербовий щит виглядає менш ретельно. Це може свідчити про те, що саму таріль виготовили в Італії, а герб нанесли пізніше — ймовірно, за бажанням нового власника.

    Більше про таріль та інші середньовічні коштовності можна дізнатися з наукової публікації Н. Малюк, присвяченої срібному посуду золотоординського часу в музейній колекції.



    • інші новини