У Головному поясі астероїдів знайшли нову комету

    88

    У Головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером спостерігають незвичайні об’єкти, які поєднують у собі ознаки астероїдів і комет. Їх називають активними астероїдами. Один із таких небесних об’єктів нещодавно виявили, точніше, його знайшли раніше і визнали звичайним астероїдом, а тепер уже двічі в нього помітили виразний кометний хвіст.

    Головний пояс астероїдів, на думку астрономів, непридатне місце для комет: він недостатньо віддалений від Сонця, щоб за 4,6 мільярда років існування Сонячної системи там могло зберегтися достатньо льоду. Цей пояс, розташований між Марсом і Юпітером, містить мільйони небесних тіл. Раніше припускали, що це уламки зруйнованої колись планети — гіпотетичного Фаетона, але сьогодні астрономи зазначають, що планета там навіть не змогла сформуватися через гравітаційний вплив Юпітера.

    Комети зазвичай прилітають до нас із віддаленіших місць: із розташованого за Нептуном Поясу Койпера або з так званої Хмари Оорта — передбачуваної сфери радіусом у цілий світловий рік. Коли крижана брила наближається до Сонця, з її поверхні починають випаровуватися леткі речовини, що ми й спостерігаємо як хвіст комети.

    Виявлений об’єкт 456P/PANSTARRS спостерігають із 2021 року, але нещодавно команда астрономів зі США повідомила, що це комета Головного поясу. Вчені вже двічі бачили в цього об’єкта хвіст під час його наближення до Сонця. Його орбіта трохи витягнута, але тримається в межах астероїдного поясу: перигелій знаходиться на відстані близько 2,8 астрономічної одиниці, а афелій — у 3,5 астрономічної одиниці.

    Повний оберт навколо нашої зірки 456P/PANSTARRS здійснює трохи більше ніж за п’ять з половиною років, а розмір його ядра — близько кілометра. У жовтні 2024 року об’єкт пройшов перигелій, і саме тоді його двічі спостерігали як комету. Те, що він утворив хвіст у цей час, свідчить про випаровування речовини під дією Сонця, тому астрономи вважають, що в ньому має бути чимало льоду.



    • інші новини