Національний банк України анонсував тестування цифрової валюти — е-гривні, яке заплановано на 2025 рік. Однак, як повідомляє Економічна правда, в НБУ зауважують, що на строки впливатимуть декілька важливих факторів:
- готовність фінансових установ до участі у проєкті;
- вибір технологічного партнера;
- налаштування відповідної інфраструктури.
Це пілотне випробування має на меті визначити технологічний потенціал е-гривні для виконання функцій традиційних грошей. Одним із ключових аспектів стане перевірка програмованості валюти, тобто здатності налаштовувати її використання для певних сценаріїв.
Е-гривня базуватиметься на технології DLT (Distributed Ledger Technology), яка є фундаментом для блокчейн-рішень. Під час тестування цифрова валюта буде доступна у відкритому середовищі, і нею зможуть скористатися всі охочі. Реальні користувачі та постачальники платіжних послуг стануть частиною експерименту, щоб протестувати функціональність електронної форми гривні.
Ця ініціатива не нова для НБУ. Перше практичне тестування е-гривні відбулося у 2018–2019 роках. У межах пілотного проєкту було випущено 5443 е-гривні, за допомогою яких здійснили 208 транзакцій. Серед них: поповнення гаманців, обміни на безготівкові кошти, донати та навіть поповнення мобільного рахунку lifecell.
Е-гривня — це цифрова версія національної валюти, яка доповнить існуючі готівкову та безготівкову форми. На думку регулятора, вона має ефективно виконувати всі функції грошей, водночас відкриваючи нові можливості для платежів і програмованих фінансових операцій.
Для зворотного зв’язку команда проєкту «Е-гривня» створила спеціальну електронну скриньку: e-hryvnia@bank.gov.ua, де всі охочі можуть залишати свої пропозиції та коментарі.