«Джеймс Вебб» виявив у ранньому Всесвіті величезні чорні діри

    805

    Зроблені космічною обсерваторією ім. Джеймса Вебба відкриття в ранньому Всесвіті змусили вчених засумніватися в основах сучасної космології. Зокрема, «Уебб» виявив у ранньому Всесвіті незрозуміло великі чорні діри, які не мали розвинутися в процесі еволюції зірок. Пояснити невідповідність можна в тому випадку, якщо чорні діри з’явилися не після смерті перших зірок, а раніше за них — через частки секунди після Великого вибуху.

    Ідею народження мініатюрних чорних дір або «насіння» невдовзі після Великого вибуху свого часу висловив фізик Стівен Хокінг (Stephen Hawking). Вони й сьогодні можуть бути у Всесвіті, повільно випаровуючись у процесі випромінювання Хокінга.

    Проте, жодну мініатюрну чорну діру вчені не змогли виявити, як, власне, і гіпотетичне випромінювання Хокінга. Однак, якщо «Вебб» виявляє через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху надмасивні чорні діри, то теорія Хокінга краще за інші аргументи пояснює, чому так може бути.

    Частина затравок чорних дір могла потрапити у відповідні умови, де концентрація речовини була досить великою, щоб ці об’єкти швидко набирали масу паралельно з еволюціонуючим Всесвітом на ранніх етапах її життя, довели вчені. Надмасивні чорні діри утворилися не з зірок (хоча деякі — цілком), а еволюціонували паралельно до перших зірок. І як тільки Всесвіт розвіяв морок в епоху реіонізації, він явив наступному погляду не тільки перші зірки і галактики, але також сформовані надмасивні чорні діри.

    Група астрономів, що представила свої висновки, вважає, що зроблені ними викладки повинні спонукати вчених змінити моделі еволюції зірок, галактик і, власне, чорних дірок, а потім перевірити ці моделі спостереженнями. Можливо, згодом так і станеться. Поки що робота «Вебба» — це бенкет для спостерігачів. Теоретики чекають напрацювання більшого обсягу матеріалу і поки що лише скептично посміхаються.