Міжнародна група вчених, спираючись на дані супутників NASA-German, виявила значне скорочення обсягу прісної води на Землі, яке розпочалося у травні 2014 року. Дослідження опубліковане у журналі Surveys in Geophysics.
Згідно з результатами, з 2015 по 2023 рік середній обсяг прісної води на суші, включаючи поверхневі води, такі як озера та річки, а також підземні водоносні горизонти, виявився на 1200 кубічних кілометрів нижчим за середній рівень, зафіксований у період з 2002 по 2014 рік. Це зменшення можна порівняти зі втратою води в обсязі, що у два з половиною рази перевищує озеро Ері.
Для аналізу вчені використовували супутникову місію Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE), керовану НАСА та німецькими партнерами. Супутники вимірюють коливання гравітації Землі, що дозволяє фіксувати зміни в масі води на суші та під землею. Перші супутники GRACE були запущені у 2002-му та працювали до 2017 року, а нові супутники GRACE-FO розпочали роботу у 2018-му.
За даними GRACE, скорочення запасів прісної води почалося з масштабної посухи в Бразилії, яка пізніше поширилася на інші регіони світу, включаючи Австралазію, Північну Америку, Європу та Африку. Підвищення температури океану у Тихому океані у період 2014-2016 років призвело до зміни атмосферних течій та опадів.
Попри закінчення феномену Ель-Ніньо, глобальні запаси прісної води не відновилися, а 13 із 30 найсерйозніших посух було зафіксовано після 2015 року. Вчені припускають, що причиною стійкого дефіциту прісної води може бути глобальне потепління, що призводить до більш інтенсивних, але рідкісних опадів, які не встигають вбиратися в ґрунт.
Дослідники вважають, що поточні зміни в кліматі, включаючи тепліші роки та скорочення запасів прісної води, можуть свідчити про довгострокові наслідки глобального потепління. Прогнози залишаються невизначеними, але вчені очікують, що подальші спостереження допоможуть уточнити розуміння цих процесів та їх вплив на водні ресурси планети.