Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) в Україні у жовтні 2024 року зріс до 0,2 порівняно з 0,12 у вересні. Покращення показника свідчить про активізацію української промисловості, де частка підприємств, що стали працювати активніше, досягла 38%. Це результати щорічного дослідження Інституту економічних досліджень (ІЕД), в якому взяли участь 472 підприємства з 21 регіону країни.
У жовтні частка підприємств, які відзначили покращення ділової активності порівняно з минулим роком, зросла з 30% до 38%, тоді як кількість тих, хто повідомив про зниження, зменшилася з 18% до 16%. Попри це, рівень невизначеності у короткостроковій перспективі залишається високим. Як зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків, бізнес став більш непевним у своїх короткострокових планах, проте довіра до стабільності у дво- чи трирічній перспективі поступово зростає.
На додаток до позитивної динаміки зростання активності, промисловий бізнес продовжує стикатися з низкою викликів. Кадровий дефіцит, пов’язаний з мобілізацією та виїздом працівників, хоча і зменшився до 57%, залишається гострим питанням.
Одним з головних викликів стало забезпечення безпеки на робочих місцях. Очікувані атаки на критичну інфраструктуру, зокрема енергетичну, сприяли зростанню занепокоєння бізнесу щодо захисту працівників. Близько 62% опитаних підприємств визнали, що саме небезпечні умови праці були основною перешкодою для ефективної роботи у жовтні.
Зростання цін на сировину та товари також залишається одним з найбільш чутливих факторів для української промисловості. Менш значущими, проте присутніми, викликами залишаються корупція та тиск з боку правоохоронних органів.