Вчені розшифрували наскельний живопис часів льодовикового періоду в Амазонії

    369

    Міжнародна група дослідників, працюючи разом із племінними старійшинами в Амазонії, змогла розшифрувати стародавні наскельні малюнки, які зображують духовні ритуали та містичні перетворення шаманів у тварин. Як одна з найбільших колекцій доісторичного живопису, вони охоплюють 19-кілометрову ділянку пісковикових скель Серранія-де-ла-Ліндоса і включають десятки тисяч зображень людей, тварин і міфологічних істот.

    Стародавні малюнки, створені близько 11 тисяч років тому на території колумбійського департаменту Гуавіаре, відсилають до прихованої духовної реальності, з якою шамани нібито взаємодіяли, трансформуючись у тварин. Дослідники під керівництвом професора Джеймі Хемпсона вивчали сенс малюнків з 2018 року, отримуючи допомогу та знання від місцевих громад Тукано, Десана, Матапі, Нукак та Джів. Ця спільна праця дозволила зрозуміти, що символи на скелях не просто відображають образи реального світу — у них зашифровано важливі аспекти ритуалів, вірувань та соціальної структури предків цих народів.

    Як пояснив ритуаліст Матапі на ім’я Ульдеріко, щоб осягнути сенс зображень, потрібно дивитися на них «з шаманської точки зору». В основі амазонської космології лежить концепція анімізму, де кожна жива істота представляється у вигляді фізичної подоби, що приховує справжню людську сутність. Щоб взаємодіяти з цією прихованою природою інших істот, шамани, згідно з віруваннями, могли «скидати» свою фізичну оболонку і проникати у світ духів, де межі між видами стиралися.

    Наприклад, вважається, що шамани поставали у вигляді ягуарів, переміщаючись за духовними вимірами і знаходячи доступ до їх знань та сили. У мові Десана слово yee означає і «ягуар», і «шаман» – це символізує тісний зв’язок шаманів із цією твариною.

    Цей дослідницький проект став першим у своєму роді, де були повністю враховані погляди старійшин на спадщину їхніх предків . Це дозволило інтерпретувати малюнки з особливою точністю.