14 липня 2024 року Сонце вибухнуло найпотужнішим сонячним спалахом класу X, найсильнішим із подібних спалахів останнім часом. Спалах струсонув сонячну пляму AR3738 13 липня о 22:34 за східним часом (02:34 за всесвітнім часом 14 липня), а Обсерваторія сонячної динаміки NASA зафіксувала вражаюче видовище з космосу.
На жаль для любителів північного сяйва, короткочасний спалах не викликав коронального викиду маси (КВМ) – великого викиду плазми. Геліофізик Кіт Стронг відстежує ознаки КВМ, які могли б виникнути в результаті недавніх спалахів, але, згідно з його останнім повідомленням у X: «Малоймовірно, що висока сонячна активність викличе якусь геомагнітну активність».
Однак спалах викликав короткочасні радіоперешкоди в Австралії, Південно-Східній Азії та Японії. Це явище часто відбувається після потужних сонячних спалахів через інтенсивний потік рентгенівського та екстремального ультрафіолетового випромінювання, яке випромінюється під час цих подій.
Випромінювання від сонячних спалахів іонізує верхні шари атмосфери. Ця іонізація створює більш щільне середовище поширення радіосигналів, що утрудняє зв’язок на великі відстані. Оскільки радіохвилі взаємодіють з електронами в іонізованих шарах, вони втрачають енергію через зіткнення, які можуть погіршити або повністю поглинути сигнали.
Сонячні спалахи є виверженням з поверхні Сонця, які вивільняють потужні сплески електромагнітного випромінювання. Вони відбуваються внаслідок вивільнення накопиченої магнітної енергії у сонячній атмосфері. Залежно від розміру спалаху їх класифікують за декількома класами, спалахи класу X є найпотужнішими. Спалахи класу M в 10 разів менш потужні, ніж спалахи класу X, за ними йдуть спалахи класу C, які в 10 разів слабші від спалахів класу M, клас B – у 10 разів слабші від спалахів класу C і, нарешті, спалахи класу A, які в 10 разів раз слабші від спалахів класу B і не мають помітних наслідків на Землі. Кожне число класу від 1 до 10 (і більше для спалахів класу X) описує відносну силу спалаху.
За даними Space Weather Live, нещодавній сонячний спалах 14 липня досяг магнітуди X-1,27.