У п’ятницю, 28 червня, Україна святкує День Конституції – єдине державне свято, закріплене в основному законі. Відлік цього свята починається з 1996 року, коли 28 червня о 9:18 ранку після майже доби безперервної роботи Верховна Рада ухвалила та ввела в дію Конституцію України. За цей важливий документ проголосували 315 народних депутатів.
Основні положення Конституції
У першій статті Конституції зазначається, що Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою. Документ складається з 15 розділів та 161 статті, що визначають основні принципи державного устрою. Конституція гарантує громадянам України рівні права та свободи, включаючи право на життя, свободу, особисту недоторканність, свободу слова та зібрань, а також право на працю та освіту.
Міжнародне визнання та особливості святкування
Міжнародна спільнота схвалила Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі. День Конституції України є офіційним державним святом та вихідним днем. Проте під час воєнного часу всі святкові вихідні дні скасовані, тому працівники державних підприємств та організацій працюють у звичному режимі. У приватних компаніях рішення про вихідний день приймається на розсуд керівництва.
Привітання від президента Зеленського
Президент Володимир Зеленський привітав українців з Днем Конституції, зазначивши:
“Перше слово першої статті нашої Конституції – ‘Україна’. І з перших хвилин війни мільйони людей довели, що для них Україна справді на першому місці. Всі, хто думав у першу чергу не про себе. Хто розуміє, що в часи війни на перший план виходить ключовий обов’язок. 17-та стаття Конституції: захист України – це найважливіші функції держави і справа всього українського народу. Відданість цьому щодня доводять мільйони українців”.
День Конституції України – це не просто офіційне свято, а важливий день, що нагадує про фундаментальні цінності та права, закріплені в основному законі країни. Це день, коли українці віддають шану своїй правовій основі та визнають важливість незалежності, суверенітету та демократії.