Ще у 2019 році археологи виявили старовинний сімейний склеп в іспанській Севільї, датований 1 століттям нашої ери. Цей регіон належав до Бетики — ключової римської провінції, пише ScienceDirect.
Подальші дослідження показали, що в гробниці знаходилось вісім ніш, у кожній з яких була урна. Шість урн містили прах членів сім’ї, якій належала гробниця. Серед інших знахідок були ритуальні та побутові предмети, типові для римських поховальних традицій. Найбільш інтригуючою знахідкою стала урна з ємністю, наповненою червонуватою рідиною.
Всередині овальної свинцевої коробки була посудина з М-подібними ручками, накрита куполоподібною кришкою. Усередині збереглося п’ять літрів рідини, яка потрапила в гробницю одночасно з прахом. Дослідники припустили, що це може бути вино, адже воно відігравало важливу роль у римських церемоніях.
Для підтвердження гіпотези вчені провели кілька складних хімічних аналізів вмісту посудини. Деякі показали наявність мінеральних солей, характерних для вина. Інші виявили поліфеноли, що присутні у винограді. Таким чином, вдалося підтвердити, що ця рідина — біле вино, яке змінило колір під впливом навколишнього середовища.
Цей дивовижний приклад збереження вина у рідкому вигляді через майже 2000 років свідчить про передові технології консервації, що застосовували римляни, а також про унікальні умови навколишнього середовища. Дослідники зазначають, що у Стародавньому Римі ретельно вивчалася проблематика збереження вина як важливого продукту.
Винороби того часу використовували різні технології для запобігання псуванню напою. Наприклад, у Бетиці використовували гіпсові добавки, а також додавали цукор і сіль. Вважається, що цінні вина, які зараз виробляють у Хересі (Іспанія), є спадкоємцями технологій давньоримської Бетики.
Ця знахідка не лише розкриває перед нами дивовижні сторінки історії, а й демонструє майстерність давніх римлян у збереженні важливих продуктів.