Рік після підриву: що зараз відбувається з Каховським водосховищем

  968

  6 червня 2023 року росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС, що призвело до катастрофічних змін. За рік площа водосховища скоротилася на 91%, а об’єм води – на 96%. Але травневий паводок 2024 року частково відновив водойму.

  Фахівці НАН України поділилися своїми спостереженнями. До жовтня 2023 року площа водосховища скоротилася до 193 квадратних кілометрів, що становить лише 9% від початкової площі. Об’єм води зменшився до 3,6% від початкового об’єму.

  У травні 2024 року площа водойми збільшилася до 860 квадратних кілометрів, завдяки підвищенню рівня води в Дніпрі. Водосховище відновилося майже на 40%, а об’єм води зріс до 2,15 кубічних кілометрів, що становить 11,8% від початкового об’єму.

  Науковці дійшли висновку, що територія водосховища змінюватиметься залежно від сезону. Влітку та восени вона майже повністю осушуватиметься, а навесні та на початку літа знову затоплюватиметься водою. Вже зараз значна частина території поросла вербою і тополею, що ускладнює її використання в господарстві.

  Для точного підрахунку площі та об’єму водойм науковці використовували космічні знімки та річкові карти. Вони пропонують відбудувати Каховську ГЕС і водосховище на основі висновків експертів та стратегії розвитку економіки України.

  Еколог Іван Мойсієнко, який досліджує ділянки Національного природного парку “Кам’янська Січ”, зазначив, що негативні прогнози про пилові бурі, засолення ґрунтів та поширення інвазійних рослин після затоплення водосховища не справдилися.  • інші новини