У NASA розповіли, які прилади астронавти встановлять на Місяці в 2026 році

  65

  Очевидно, що не будь-яку роботу можна довірити роботам. Як вважають у NASA, астронавти місії «Артеміда-3» насамперед мають вручну встановити на Місяці три наукові прилади, які потім допоможуть розвивати місячні та навіть марсіанські програми.

  Місія Artemis-3 («Артеміда-3») очікується восени 2026 року. У ході її реалізації в районі південного полюса Місяця має бути висаджено трьох астронавтів. Це стане поверненням людини на Місяць після більш як 50 років відсутності на супутнику. Присутність людини, вважають у NASA, посилить наукові відкриття. Це стане новою ерою дослідження супутника, коли людина в особі астронавтів особисто зробить свій посильний внесок у підготовку та проведення експериментів за межами Землі.

  Три вибрані для перших експериментів прилади будуть використовуватися для вирішення трьох наукових завдань програми «Артеміда»: допомогти з розумінням геологічних процесів у надрах планети, з’ясувати характер і походження летких речовин у полярній зоні Місяця, а також для вивчення та зниження ризиків, пов’язаних із розвідкою. Прилади були спеціально обрані з умовою, що для встановлення кожного з них (а це буде цілий комплекс датчиків, базових станцій та іншого) буде потрібна участь астронавтів.

  Першим комплексом приладів стане станція моніторингу місячного середовища (LEMS). Це компактний автономний сейсмометричний комплекс, призначений для проведення безперервного довгострокового моніторингу сейсмічної обстановки, а саме руху ґрунту внаслідок місячних трясінь у південній полярній області Місяця. Також прилад прояснить структуру кори та мантії Місяця у регіоні контролю.

  Спостереження за допомогою станції LEMS додадуть цінну інформацію для моделювання формування та еволюції Місяця. Раніше програма розробки LEMS упродовж чотирьох років отримувала від NASA необхідне фінансування. Станція призначена для роботи на поверхні Місяця від трьох місяців до двох років і може стати ключовою станцією майбутньої глобальної місячної геофізичної мережі. Розробку комплексу LEMS очолює доктор Мехді Бенна (Mehdi Benna) з Університету Меріленду, округ Балтімор.

  Комплекс під назвою «Вплив Місяця на сільськогосподарську флору» або LEAF досліджуватиме вплив навколишнього середовища на поверхні Місяця на вирощувані в космосі культури. Комплекс LEAF стане першим експериментом зі спостереження за фотосинтезом, зростанням та системними реакціями рослин на стрес в умовах космічного випромінювання та ослабленої гравітації.

  Вимірювані за допомогою LEAF дані про зростання та розвиток рослин, поряд з параметрами навколишнього середовища, допоможуть вченим зрозуміти перспективи використання вирощених на Місяці рослин як для харчування людини, так і для підтримки життєзабезпечення на Місяці та за його межами. Проєкт LEAF очолює Крістін Ескобар (Christine Escobar) із Space Lab Technologies у Боулдері, штат Колорадо.

  Третій прилад — місячний діелектричний аналізатор (LDA) — вимірюватиме здатність реголіту поширювати електричне поле, що стане ключовим параметром у пошуку місячних летких речовин, особливо льоду. Прилад збиратиме важливу інформацію про структуру надр Місяця, відстежуватиме діелектричну проникність надр залежно від кута нахилу Сонця при обертанні Місяця, і шукатиме можливе утворення інею або крижаних відкладень. Програму LDA здійснюють у Японії за підтримки JAXA. Проєкт курує доктор Хідеакі Міямото (Hideaki Miyamoto) з Токійського університету.

  «Ці три наукові прилади стануть нашою першою можливістю після ”Аполлона” використати унікальні можливості людей-дослідників для трансформації науки про Місяць, — сказала Джоел Кернс (Joel Kearns), заступник помічника адміністратора з досліджень в Управлінні наукових місій NASA у Вашингтоні. — Ці корисні навантаження знаменують собою наші перші кроки щодо реалізації рекомендацій для високопріоритетної науки, викладених у звіті групи з визначення наукових даних Artemis III».