В Іспанії група археологів з Університету Країни Басків виявила бронзову руку, створену близько 2100 років тому. Предмет був покритий написами ваксонською та іншими мовами, що нині не існують. Дослідження опубліковане у науковому журналі Antiquity.
Знахідку зробили під час розкопок на стоянці залізного віку під назвою Ірулеги.
Текст на артефакті вдалося частково розшифрувати за допомогою сучасної мови басків. Вчені виявили на руці слово “соріонеке”, дуже схоже на слово “зоріонеко”, що означає “удача” на баскському.
Археологи припустили, що виявлений артефакт служив амулетом для залучення удачі. Вчені вважають, що його могли підвішувати біля входу до приміщення, щоб він наділяв везінням кожного, хто входить до будинку.
Баски – це народ, який проживає в Країні Басків, автономному регіоні Іспанії, розташованому вздовж Піренеїв, що межує з Францією. Баскська мова визнана офіційною мовою регіону, але її існування виявилося загадкою для сучасних лінгвістів.
Багато хто припускає, що, будучи однією з останніх членів палеоєвропейської мовної родини, що збереглися, вона повинна була зникнути разом з більшістю інших прислівників регіону після приходу індоєвропейських мов.