Великобританія провела випробування своєї нової зброї – потужного лазера Dragonfire

  512

  Попри пресреліз Міністерства оборони Сполученого Королівства, випущеного після закінчення випробувань, більше подробиць про нову установку не стало. Інформація про неї, як і раніше, засекречена — принаймні щодо дальності дії. Експерти вважають, що цей лазер, ймовірно, стане недорогою альтернативою ракетам ППО. З його допомогою можна буде, наприклад, збивати дрони.

  Сучасні зенітні ракети ефективно знищують повітряні цілі. Але з такими боєприпасами є низка проблем. По-перше, обмежений запас: ракетні комплекси після витрати комплекту боєприпасів необхідно перезаряджати, на що витрачається час, особливо дорогоцінний в умовах війни. По-друге, ракети коштують дуже дорого: ціна однієї штуки може сягати кількох мільйонів доларів. По-третє, дорогі ракети найчастіше доводиться витрачати на збивання маленьких дешевих безпілотників-камікадзе, вартість яких зазвичай не перевищує кількох десятків тисяч доларів.

  Хороша альтернатива таким боєприпасам — лазери, що мають низку переваг. На відміну від зенітних ракет, що мають кінцеву швидкість і висоту ураження, кожен «постріл» лазерної системи ППО летить зі швидкістю світла і набагато вище, ніж ракета. Крім того, лазерна зброя може вражати кілька цілей з мінімальними паузами, а ціна одного пострілу з такої установки в деяких випадках не дорожча за чашку кави (вартість пострілу лазерної системи Ізраїлю «Залізний промінь» — два долари США).

  Провідні військові держави розробляють лазерну зброю ще із середини минулого століття. Сьогодні вона є в Ізраїлі, Китаї, Сполучених Штатах. Наприклад, лазерна ППО встановлена ​​на деяких американських есмінцях. Щоправда, чомусь США не збивають нею безпілотники хуситів, а використовують натомість ракети (ряд галузевих спостерігачів вважають, що американці ще не довели до розуму такі системи). Нещодавно лазерна ППО з’явилася у Великобританії. Установку під назвою Dragonfire британські військові випробували 19 січня на полігоні на Гебридських островах у Шотландії: лазер успішно відпрацював по повітряних цілях.

  Вперше прототип Dragonfire показали у 2017 році на виставці озброєнь DSEI-2017 у Лондоні. З того часу британський уряд неохоче ділиться інформацією про нову розробку, але дещо про неї відомо.

  Dragonfire – спільне дітище провідного виробника ракетних систем в Європі MBDA (Matra BAE Dynamics Alenia) та Dstl (Defence Science and Technology Laboratory). Головна частина установки – бойова “вежа”, яка використовується для генерації лазерного пучка випромінювачем QinetiQ. Можлива потужність лазера – 50 кіловатів.

  За заявами британського Міністерства оборони, в лазерній установці як середовище накачування застосовуються десятки оптичних волокон, які зводяться в один промінь за допомогою спеціальної системи, розробленої в Британії. Проте основна частина технічних подробиць щодо проєкту залишається засекреченою.

  Установка повинна застосовуватися проти надводних і повітряних мішеней, у тому числі дронів, а також запобігати артилерійським атакам, включаючи атаки з суші. У вежі установки реалізували технологію електронно-оптичної ідентифікації цілей та їхнього супроводу. На спеціальний екран виводиться зображення захопленої цілі, після чого уточнюються її параметри, варіанти супроводу та знищення.

  Дальність дії Dragonfire також засекречена. Зброя має точність, що дозволяє вразити монету номіналом один фунт стерлінгів (23,03-23,43 міліметра в діаметрі і 2,8 міліметра завтовшки) з відстані кілометр. За даними Міноборони, за 10 секунд роботи DragonFire витрачає стільки ж енергії, скільки звичайний побутовий обігрівач протягом години. Якщо це так, то його потужність суттєво більша за 50 кіловатів, у які її оцінили раніше (потужність побутових обігрівачів у нормі вища за один кіловат, а 10 секунд — 1/360 частину години).

  Щодо вартості одного «пострілу», вона становить менше ніж 10 фунтів стерлінгів (майже 13 доларів США).

  “Цей вид передової зброї зробить революцію у військовій справі, скоротить залежність від дорогих боєприпасів, а також знизить ризик супутніх збитків”, – пояснив міністр оборони Грант Шеппс (Grant Shapp).

  Глава відомства також заявив, що випробування на полігоні на Гебридських островах у Шотландії стануть важливим кроком на шляху прийняття технології на озброєння.  • інші новини