Вчені з’ясували історію озера на Марсі та знайшли на його дні сліди життя

  1113

  Відзначаючи свій 1000-й марсіанський день, ровер NASA Perseverance завершив дослідження стародавньої дельти річки в кратері Езеро. Йому вдалося виявити докази існування в ньому величезного озера сотні мільйонів років тому.

  Марсохід зібрав загалом 23 зразки (усі розміром зі шматок шкільної крейди). Вони дозволили вченим отримати нові дані про геологічну історію цієї частини Червоної планети. Особливо цікавими виявились два з них, яким навіть дали окремі назви — «Затока Лефрой» та «Пік Отіса».

  Перший містить велику кількість дрібнозернистого кремнезему. На Землі цей матеріал допомагає зберігати давні скам’янілості.

  Другий зразок виявився ще цікавішим, оскільки в ньому виявили велику кількість фосфатів. Вони часто асоціюються з життям, яким ми його знаємо. Обидва також багаті на карбонати, які зберегли дані про умови довкілля з моменту своєї утворення.

  На цьому знімку марсіанського кратера Езеро накладено дані про мінерали, виявлені з орбіти. Зеленим кольором позначені карбонати – мінерали, що утворюються у водному середовищі. Зображення: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

  “Ми вибрали кратер Єзеро як місце для посадки, тому що орбітальні знімки показали дельту – явне свідчення того, що колись він був заповнений водою. Озеро — потенційно придатне життя середовище, а скелі дельти — чудове середовище для поховання ознак древнього життя як скам’янілостей в геологічних літописах. Після ретельного дослідження ми зібрали докупи історію кратера, намалювавши на графіку фази розвитку озера і річки від початку до кінця”, – Кен Фарлі, Науковий співробітник місії Perseverance із Каліфорнійського технологічного інституту (США).

  Вчені вважають, що Єзеро утворився внаслідок удару астероїда приблизно 4 мільярди років тому. Вода прибула через сотні мільйонів років. Ширина озера, зважаючи на все, становила 35 кілометрів, а його глибина досягала 30 метрів.