Нещодавно в це важко було повірити, але ми змогли знайти понад 5,5 тис. інопланетних світів біля далеких зірок і їх кількість зростає щодня. Більш того, новітні інструменти типу космічної обсерваторії «Джеймс Вебб» часом можуть вивчити атмосфери далеких планет, і багато з них, м’яко кажучи, дивовижні! Наприклад, вивчення світу WASP-107b, віддаленого від нас на 200 світлових років, показало наявність там хмар із піску та піщаних дощів.
Екзопланета WASP-107b у системі WASP-107 у сузір’ї Діви була відкрита роботизованою обсерваторією Wide Angle Search for Planets (WASP) у 2017 році. Це друга планета у системі. Діаметр WASP-107b приблизно дорівнює діаметру Юпітера, а маса наближається до маси Нептуна. Фактично це газовий гігант із напрочуд «пухнастою» атмосферою, як зазначають автори дослідження. Це дозволяє вивчати атмосферу планети на «просвіт», коли вона проходить диском рідної зірки, для чого добре підходять прилади «Вебба».
Вчені скористалися приладом MIRI (Mid-Infrared Instrument), встановленим на «Веббі», і дізналися про планету WASP-107b багато цікавих деталей, які допоможуть краще розуміти еволюцію та різноманітність екзопланет у Всесвіті. Так, в атмосфері WASP-107b були виявлені ознаки водяної пари, діоксиду сірки, хмари з «піску», але, що дивно, не було знайдено жодних ознак метану.
Незвичайна природа атмосфери екзопланети дозволяла фотонам від зірки-господарки проникати глибше, і це призвело до масивного утворення діоксиду сірки в ній, що стало несподіванкою цього типу світів. Але найдивовижнішим стало відкриття хмар із силікатних частинок – основного компонента земного піску. Температура на WASP-107b становить близько 500 °C. При таких температурах у хмарах, що утворилися із силікатних частинок, виникає дощ, який падає та випаровується на нижніх рівнях, а потім підіймається назад і знову збирається до хмар.
Ще одним сюрпризом стала відсутність метану в атмосфері екзопланети. Зазвичай, це постійний компонент в атмосферах газових гігантів. Вчені вважають, що атмосфера WASP-107b виявилася теплішою, ніж вважалося раніше, що не дало метану накопичуватися в ній. Так крок за кроком вчені складають картини різноманітності складів атмосфер на світах у різних частинах Всесвіту, прагнучи вловити закономірності та шляхи еволюції не лише далеких планет, а й нашої Землі. Адже вона теж частина цієї головоломки.