Американські астрономи з Дослідницького центру Еймса NASA та Університету штату Аризона за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб» виявили метан і водяну пару в атмосфері екзопланети WASP-80 b, розташованої в 163 світлових роках від Землі. Дослідження опубліковане у науковому журналі Nature.
За словами вчених, найважливішим результатом виконаної роботи стало відкриття метану на такому далекому об’єкті. Як правило, молекули цього органічного газу важко знайти за допомогою існуючих методів космічної спектроскопії на великій відстані.
Дослідники розв’язали цю проблему, об’єднавши два основні види спостережень — транзитний та спосіб затемнення. Під час транзиту астрономи стежать за небесним тілом, коли воно проходить перед своєю зіркою, а за затемнення — коли планета заходить за світило.
Вимірявши інфрачервоне випромінювання WASP-80 b під час різних фаз руху за своєю орбітою, фахівці отримали дані, скільки енергії поглинули ті чи інші молекули у складі атмосфери планети.
Потім вчені проаналізували інформацію за допомогою двох моделей, що показали, що на WASP-80 є метан і водяна пара. Хоча обидві ці речовини можуть вказувати на наявність умов для життя, WASP-80 b майже напевно безлюдна, оскільки є газовим гігантом розміром з Юпітер. Температура поверхні планети через близькість до зірки становить понад 550°C.
Астрономи відзначили, що зроблене ними відкриття дозволить порівнювати планети нашої Сонячної системи зі світами, які знаходяться далеко за її межами.