Температура Землі ненадовго піднялася вище за критичний поріг, який, як попереджали вчені протягом десятиліть, може мати катастрофічні та незворотні наслідки для планети та її екосистем. Вперше глобальна середня температура в п’ятницю минулого тижня була більш ніж на 2 градуси за Цельсієм вищою, ніж до індустріалізації, згідно з даними, якими поділилася в соціальній мережі X заступник директора Служби зі зміни клімату Коперника Саманта Берджесс.
Поріг був подоланий лише тимчасово і це не означає, що світ знаходиться в постійному стані потепління вище 2 градусів, але це симптом того, що на планеті стає все спекотніше і вона рухається до ситуації, коли кліматична криза серйозно вплине на життя людей і всього довкола.
Перевищення позначки 2 градуси у минулу п’ятницю відбулося за два тижні до початку кліматичної конференції ООН COP28 у Дубаї, де країни підіб’ють підсумки свого прогресу у виконанні зобов’язань Паризької кліматичної угоди. Вони повинні обмежити глобальне потепління на 2 градуси вище, ніж у доіндустріальний час. Країни мають досягти порога при потеплінні 1,5 градуса.
Один день потепління вище 2 градусів “не означає, що Паризька угода була порушена”, сказала Берджесс CNN, “але підкреслює, як ми наближаємося до цих міжнародно узгоджених обмежень”. “Ми можемо очікувати збільшення частоти 1,5- та 2-градусних днів у найближчі місяці та роки”, – додала фахівець.
Новий звіт ООН показав, що навіть якщо країни виконають свої поточні зобов’язання щодо скорочення викидів, десь у цьому столітті світ досягне рівня від 2,5 до 2,9 градуса потепління.
Але температура 1,5 градуса перестала бути межею Землі: кожна частка градуса, що перевищує цю величину, означає сильніші наслідки Землі. Потепління на 2 градуси наражає набагато більше населення на ризик небезпечних погодних явищ і збільшує ймовірність того, що планета досягне незворотних переломних моментів, таких як руйнування полярних крижаних щитів і масова загибель коралових рифів.