Американські вчені виявили у немовлят новий синдром

    546

    Новий синдром пов’язаний з впливом фентанілу – опіоїдного анальгетика – в утробі матері. Хоча медики вивчили невелику групу дітей, вони впевнені, що фентанілова епідемія призведе до зростання кількості таких випадків.

    Медики з дитячої лікарні Nemours Children’s Health у місті Вілмінгтон (штат Делавер, США) описали новий синдром, який виявили у новонароджених. Цей комплекс пов’язаних між собою ознак включає різні аномалії та, як з’ясувалося, викликаний безрецептурним прийманням фентанілу вагітними жінками. Звіт опубліковано у виданні Genetics in Medicine Open.

    Спочатку у дітей, включених у дослідження, запідозрили наявність синдрому Сміта – Лемлі – Опіца – це рідкісне спадкове захворювання, пов’язане з генетичним дефектом обміну холестерину. Воно виникає при мутації гена DHCR7 в 11-й хромосомі, в локусі 11q12-q13, і проявляється низькорослістю, розумовою відсталістю, численними кістковими аномаліями та вродженими вадами внутрішніх органів. Однак генетичне тестування та порівняльний аналіз фотографій показали, що справа зовсім не в цьому синдромі.

    Усього медики розглянули дані десяти немовлят (шість основних випадків і чотири додаткові): всі вони зіткнулися з пренатальним впливом фентанілу — синтетичного анальгетика, що взаємодіє переважно з µ-опіоїдними рецепторами. Як і інші опіоїдні наркотики, він формує важку залежність, згубно впливає на нервову систему, руйнує внутрішні органи, а за тривалого вживання призводить до смерті. Хоча фентаніл протипоказаний при вагітності, його у вигляді розчину для ін’єкцій застосовують як анальгетик.

    Крім фентанілу, матері вживали один або кілька інших наркотичних препаратів: амфетамін, кокаїн, клоназепам, габапентин, героїн, марихуану, метадон, ксанакс. Звісно, ​​у списку був і алкоголь.

    У результаті діти мали відносно низький зріст, труднощі з годуванням, відмінні риси обличчя і такі особливості, як єдина поперечна долонна складка, синдактилія (часткове або повне зрощування) пальців на ногах, розщеплення піднебіння («вовча паща»), аномалії статевих органів та положення стопи (клишоногість).

    У пацієнтів, які пройшли МРТ головного мозку, виявили гіпоплазію мозолистого тіла з дифузним стоншенням. Також біохімічний аналіз крові дозволив виявити підвищений рівень 7-дегідрохолестерину (7-DHC) або 8-дегідрохолестерину (8-DHC) незабаром після народження, але до віку 2,5 місяця їх показники прийшли в норму.

    За словами авторів звіту, хоча вплив фентанілу на метаболізм холестерину – органічної жироподібної речовини, що міститься в клітинних мембранах – безпосередньо не перевіряли, на підставі непрямих даних біологічно можна припустити, що цей опіоїд саме таким чином викликає аномалії у плоду, що розвивається.

    «У цьому клінічному звіті описаний новий синдром, пов’язаний з пренатальною дією фентанілу і зафіксований в осіб з множинними вродженими аномаліями та відмінними рисами обличчя. Швидке виявлення додаткових випадків дозволяє припустити, що цей стан не рідкість серед дітей, матері яких вживали фентаніл, бувши вагітними. У пацієнток з підозрілими результатами слід запитувати інформацію про вплив фентанілу. Також необхідно вивчити частоту виникнення нового синдрому, особливо в контексті епідемії вживання фентанілу. Дослідження впливу фентанілу на метаболізм холестерину та ембріональний розвиток необхідні для з’ясування механізму виникнення синдрому», – підсумували медики.



    • інші новини