Сучасна українська література: 9 книг від молодих авторів, які вже досягли успіху

    561

    Сучасна українська література: 9 книг від молодих авторів, які вже досягли успіху

    Сучасна українська література розвивається, живе й міцніє завдяки читачам. Деякі юні автори досягають успіху одразу після першої виданої книги. Зараз не треба чекати роки, щоб про тебе почули. Інформація у соцмережах та в інтернеті поширюється блискавично.

    Письменники проживають ті самі події, умови, епоху. Когось ви, можливо, зустрічали на вулиці або в книгарні. Давайте і ми долучимося до популярності молодих українських авторів? Обирайте книги за жанром, який сподобається, та починайте читати!

    «Щось зі мною не так», Андрій Любка, 2022

    Де проходить лінія між реальністю та вигадкою? Та кого це взагалі цікавить! Краще насолоджувати кожним моментом пригод і абсурдних ситуацій у книзі Андрія Любки. Головний герой і сам трішки в шоці від того, що відбувається. То він п’є коньяк зі свідками Єгови, то летить до Лівану, то зустрічає Мілана Кундеру в басейні.

    Кожен есей описує нову пригоду й жартівливо показує, що з нами усіма таки щось не так. Вигадати такі перипетії складно, тож в цій дивовижній історії автобіографічні вигадки поєднуються з реальними подіями.

    «Колонія. Нові темні віки», Макс Кідрук, 2023

    Макс Кідрук уявив майбутнє 2141 року. Людство успішно поселилося на Марсі, але досі не оговталося після страшної пандемії клодіс. Хвороба поширюється тільки на вагітних жінок. І навіть після пережитого на Червоній планеті занадто багато людей. Понад сто тисяч нових жителів намагаються поділити клаптик землі. Народжені на Марсі не можуть обігнати землян в наукових досягнення і знаннях, тож змушені виснажливо працювати щодня. Вони прагнуть змін, але бунт може взагалі знищити майбуття.

    «Сторітелінг для очей, вух і серця», Марк Лівін, 2020

    Про будь-що можна розповісти через історію. Так ліпше доносити думки, показувати приклад і захоплювати співрозмовника або читача. Колись уміння складати слова докупи та впливати було потрібне письменникам, журналістам чи лекторам. Зараз сторітелінг і мистецтво слова потрібні мало не всім. Тексти та історії — це ще й відео, подкасти, листування в месенджерах, бізнес-переписки й презентації.

    Без вдалої історії ні бізнес побудувати, ні знайти любов у тіндері. Марк Лівін з допомогою книги покаже, як бачити, чути й відчувати тексти.

    «Там, де вітер», Любко Дереш, 2021

    Молодий письменник Макс уже відчув, що таке слава. Але його третій роман «Там, де вітер» про відлюдника критики рознесли в пух і прах. Макс розчарувався в собі, замкнувся і більше не хоче творити. У 2010-х роках напередодні Нового року письменнику пропонують поїхати в тур з рок-командою та повернути свою популярність.

    Спочатку Макс відмовляється, але сварки у фейсбуці та критика нового роману розкривають старі травми. Він має переосмислити свою роль у час війни, позбутися слабкостей і перевтілитися. Макс сподівається, що в подорожі знайде місце з косою та маяком зі свого роману «Там, де вітер».

    «Залізна вода», Мирослав Лаюк, 2021

    У романі ви пройдете слідами Лесі Українки разом із режисеркою Анною та юним Богданом, що повертається до рідних країв. Пара дослідників прагне відшукати лист і розгадати таємниці визначної української поетеси. Колись цей клаптик паперу був сімейною цінністю родини Богдана, та його втратили.

    Загублений лист Кобилянської може відкрити нові сторінки біографії поетеси. Думки та згадки про Лесю Українку тут проступають на кожній сторінці. Вона з’являється у спогадах місцевих і наче підказує шлях героям книги.

    «Щасливі голі люди», Катерина Бабкіна, 2016

    Збірка оповідань про істинне щастя та коли воно виникає. Можна довго мріяти, шукати його, заздрити всім довкола. Усе одно доведеться зрозуміти: щастя в кожного своє. Це почуття народжується в часи совка і незалежності, у різних куточках планети від України до Нью-Йорка та в різному часі.

    Герої мають відмінні цінності, але всі навчаються шукати щастя. Навіть серед розрухи, смертей і пожеж.

    «Інша Марія», Ганна Городецька, 2020

    На далекому хуторі в старенької Марії оселяється студентка. Бабуся саме шукає наступницю, щоб передати свої відьомські знання. Молода Марія приходить до Софійського собору як волонтер, і саме після її появи в музеї відбуваються дивні речі. Старенька і юна жінки пов’язані між собою. Одна поїздка змінює їхні життя. Після ритуалу з’являється Інша Марія.

    Перший відьомський роман просякнутий українською міфологією, таємними ритуалами, описами Софії Київської та магією.

    «Спитайте Мієчку», Євгенія Кузнєцова, 2021

    Дві сестри зовсім різні зовні. Про їх родинний зв’язок можна здогадатися тільки, коли ті починають говорити однаковими голосами. Зараз Мієчка і Лілічка розгублені й намагаються знайти себе у великому місті. А насправді їм хочеться просто залишити усе, поставити паузу та повернутися у світ дитинства. Що вони і роблять влітку.

    У старому будинку з обплетеними стінами чекає бабуся Тея, кузина, рудий кіт і розгублена матір. Цього літа на всю жіночу родину чекають великі зміни.

    «Точка нуль», Артем Чех, 2017

    Точка нуль — момент звільнення від зайвих думок, бажань, переживань. У цю мить не існує майбутнього і минулого, тільки ти і думки. У книзі зібрані есеї юного воїна, який хоче знайти відповіді. Про ворога та його істинне обличчя, картини війни та жителів окупованих територій, зимову форму, мінні поля й дивні подарунки військовим, а головне — про всі емоції та відчуття головного героя. Збірка мало нагадує художню літературу, бо це реальний погляд на війну очима мобілізованого киянина.

    В сучасній українській літературі вистачає пригод, горя, рефлексій про війни, роздумів про зв’язок поколінь, міфологію та ще сотні речей. Усе молоді автори пропускають через себе та пишуть твори, які за десятиліття вивчатимуть у підручниках. Ми вважаємо, що на вивчення твори заслуговують уже зараз. Сподіваємося, завдяки цій добірці ви відкрили для себе щось нове!

    підготувала Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua



    • інші новини