Питання про курку і яйце настільки складне і стародавнє, що вже сприймається швидше як філософське міркування. Більшість біологів однозначно стверджують, що яйце з’явилося першим. На самому базовому рівні це просто жіночі статеві клітини, зазначає палеонтолог із Королівського бельгійського інституту природничих наук Коен Стейн.
Але саме тверді яйця, які можна відкладати вже на суші (також відомі як амніотичні яйця), змінили життя хребетних тварин, пише Live Science.
“Яйце – важливий крок в еволюції, тому що воно дозволило амніотам йти все далі і далі від води”, – повідомив Коен Стейн, палеонтолог із Королівського бельгійського інституту природничих наук.
Досі це питання було важко відповісти, оскільки справжні птахи не з’являлися у літописі скам’янілостей практично до кінця Юрського періоду, приблизно від 165 до 150 мільйонів тому. Тепер відомо, що перші яйця в твердій шкаралупі з’явилися задовго до цього — близько 325 мільйонів років тому. Це означає, що яйце з’явилося задовго до курки, сказав Стейн.
Якщо ж говорити саме про одомашнену курку, то питання стає трохи складнішим. Передбачається, що вони походять від підвиду червоного лісового птаха близько 50 мільйонів років тому.
У цій парадигмі все навпаки: крайній предок сучасної курки зніс яйце з ембріоном, де було багато генетичних відмінностей. З нього в якийсь період одомашнення і з’явилося перше курча. Він незабаром і відклав те саме яйце, яке ми звикли бачити у супермаркетах.